Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. jún 2026
< sekcia Zahraničie

Dolná komora neschválila ani druhý dodatok z dielne Snemovne lordov

Na snímke sú poslanci Dolnej komory britského parlamentu. Foto: TASR AP

Snemovňa lordov pozmenila vládny návrh zákona dodatkom, ktorý chráni práva občanov EÚ žijúcich v Británii. Dolná komora ho dnes neprijala.

Londýn 13. marca (TASR) - Poslanci Dolnej komory britského parlamentu zamietli dnes dva dodatky k návrhu zákona o brexite, ktoré odhlasovala horná komora parlamentu - Snemovňa lordov. Jej hlasovanie o návrhu zákona bez dodatkov sa očakáva v najbližších dňoch.

Horná komora pozmenila vládny návrh zákona dvoma dodatkami: jeden chráni práva občanov EÚ žijúcich v Británii a druhý zaručuje britskému parlamentu hlasovanie o akejkoľvek dosiahnutej dohode o brexite ešte skôr, ako ju ratifikuje Európsky parlament. Proti prvému z nich hlasovalo dnes 335 poslancov Dolnej komory britského parlamentu, za ich bolo 287. Proti druhému dodatku bolo 331 zákonodarcov, 286 sa ich vyslovilo v jeho prospech.

Členovia Dolnej komory dnes hlasovali len o oboch dodatkoch, a nie o zákone ako celku.

Schválenie vládneho návrhu zákona o brexite bez dodatkov ešte pred hlasovaním o oboch pozmeňujúcich návrhoch Snemovne lordov odporúčal minister pre brexit David Davis.

Členovia Snemovne lordov sa teraz musia rozhodnúť, či budú výsledok hlasovania v Dolnej komore parlamentu akceptovať, alebo ho odmietnu, čím schválenie zákona oddialia.

Ak sa však lordi podvolia rozhodnutiu Dolnej komory, mohol by byť návrh zákona o brexite schválený ešte tento týždeň. To by umožnilo premiérke Therese Mayovej iniciovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím by sa oficiálne spustil dvojročný proces rokovaní o vystúpení Británie z EÚ napísala agentúra AP.

Mayová už predtým viackrát uviedla, že má v úmysle iniciovať článok 50 do konca marca. O odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v referende, ktoré sa konalo 23. júna 2016.