Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Zahraničie

Nasadenie dronov na Ukrajine neprinieslo Rusku úspechy, tvrdia Briti

Ukrajinská protivzdušná obrana zostreľuje dron Šáhid počas tretieho útoku ruskej armády na hlavné mesto Kyjev za posledných 24 hodín v utorok 30. mája 2023. Foto: TASR/AP

Rusko sa podľa britského rezortu obrany týmto spôsobom pokúša prinútiť Ukrajinu k nasadeniu drahších a modernejších zbraní protivzdušnej obrany.

Londýn 5. júna (TASR) - Rusko útočilo v priebehu mája na Ukrajine viac než 300-krát s tzv. kamikadze dronmi, vyplýva z odhadov britských tajných služieb. Išlo pritom o doposiaľ "najintenzívnejšie využitie týchto zbraní," uviedlo v pondelok britské ministerstvo obrany v Londýne.

Rusko sa podľa britského rezortu obrany týmto spôsobom pokúša prinútiť Ukrajinu k nasadeniu drahších a modernejších zbraní protivzdušnej obrany. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

"Je však nepravdepodobné, že bolo Rusko nejak zvlášť úspešné: Ukrajina neutralizovala najmenej 90 percent prichádzajúcich dronov, väčšinou svojou staršou a lacnejšou protivzdušnou obranou a elektronickými rušičkami," podotklo ministerstvo v Londýne.

Takéto hodnotenie podľa neho platí aj pre ďalší pravdepodobný ruský cieľ: útoky na ukrajinské ozbrojené sily ďaleko za frontovou líniou.

"V dôsledku nedostatočných procesov pri vyhľadávaní cieľov je Rusko rovnako ako predtým veľmi neefektívne, pokiaľ ide o zasahovanie takýchto dynamických cieľov na diaľku," dodalo britské ministerstvo obrany, ktoré od začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine denne zverejňuje správy o dianí na bojisku.