< sekcia Zahraničie

Johnson označil legislatívu vylučujúcu tvrdý brexit za kapitulačnú

Na snímke Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Legislatívu vypracovali britskí opoziční poslanci na čele s vodcom Labouristickej strany Jeremym Corbynom a podporujú ju aj viacerí konzervatívni poslanci, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody.

Londýn 3. septembra (TASR) - Britský premiér Boris Johnson označil v utorok za kapituláciu návrh zákona, ktorý by odchod Británie z Európskej únie bez dohody znemožnil, informuje denník The Guardian.

Legislatívu vypracovali britskí opoziční poslanci na čele s vodcom Labouristickej strany Jeremym Corbynom a podporujú ju aj viacerí konzervatívni poslanci, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody. Hlasovať o zaradení návrhu do programu stredajšieho zasadnutia Dolnej snemovne budú poslanci v utorok neskoro večer.

Johnson poslancom Dolnej snemovne na utorňajšom zasadnutí, ktoré sa koná po letných prázdninách, povedal, že sa chce z nadchádzajúceho októbrového summitu EÚ vrátiť s dohodou. Šance dosiahnuť ju s európskymi lídrami by mu však podľa jeho slov skomplikovalo, ak by poslanci Dolnej snemovne odsúhlasili legislatívu, ktorá by brexit bez dohody vylučovala.

To by Johnsona podľa jeho slov nútilo, aby na summite "prosil" o ďalší odklad vystúpenia z EÚ a zároveň aby prijal podmienky, ktoré si európski lídri stanovia. Zákon by podľa jeho slov EÚ umožnil, aby Britániu v Únii udržala na základe podmienok, ktoré si sama stanoví.

Takýto legislatívny návrh Johnson nazval bezprecedentným a tiež "Corbynovým kapitulačným zákonom" a dodal, že "nič také" ako tento návrh zákona on "za žiadnych okolností neprijme". Uviedol tiež, že poslanci Dolnej snemovne dosiaľ nikdy premiéra k prijatiu takejto legislatívy neprinútili. Svoj prejav zakončil výzvou, aby poslanci za návrh zákona nehlasovali.

Corbyn v reakcii odsúdil Johnsone posmešné označenie legislatívy za "kapitulačnú" a premiérovi kontroval slovami, že Británia nie je vo vojne s Európskou úniou.

"Nevzdávame sa, lebo nie sme vo vojne s Európou. Oni sú naši partneri," povedal. Uviedol tiež, že Johnson hovorí o pokroku v rokovaniach s EÚ, čo však slová európskych lídrov nepotvrdzujú. Johnsona zároveň vyzval, aby povedal, kedy vláda zverejní svoj interný dokument o dôsledkoch brexitu bez dohody.

Corbyn povedal, že viacerí konzervatívci uprednostňujú svoju kariéru pred záujmom štátu. Odkázal tak podľa denníka The Guardian na poslancov, ktorí boli proti prerušeniu zasadnutia parlamentu, aké Johnsonovi minulý týždeň odobrila kráľovná, no teraz ho považujú za prijateľnú možnosť a dokonca odmietajú podriadiť sa zákonom, aké schváli parlament.

Svoj prejav Corbyn zakončil slovami, že vláda Borisa Johnsona nemá "nijaký mandát, morálku a dnes už ani nijakú parlamentnú väčšinu".

Očakáva sa, že ak poslanci predmetnú legislatívu vylučujúcu brexit bez dohody schvália, Johnson navrhne vyhlásenie predčasných volieb, píše agentúra AP.

Konzervatívny poslanec Ken Clarke, ktorý je za zotrvanie v EÚ, tvrdí, že Johnsonova stratégia je očividná. Premiér podľa jeho slov vytýči nesplniteľné podmienky a následne pripíše EÚ čo najväčšiu vinu za nedosiahnutie dohody a potom bude chcieť, aby sa čo najskôr konali voľby, aby nevýhody jeho dohody nestihli byť zjavné.