Quantcast
< sekcia Zahraničie

Johnson vyjadril odhodlanie podporovať východné krídlo NATO

Na snímke britský premiér Boris Johnson odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Madride 29. júna 2022. Foto: TASR/AP

Musíme sa uistiť, že budeme premýšľať nad lekciami z posledných niekoľkých mesiacov i o potrebe zmeniť rozloženie síl NATO na východnom krídle, povedal predseda britskej vlády.

Madrid 29. júna (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v stredu vyjadril odhodlanie vojensky posilňovať východné krídlo NATO. TASR o tom informuje na základe jeho vyjadrení na sociálnej sieti a servisu agentúry DPA.

"Ak (ruský prezident) Vladimir Putin dúfal, že v dôsledku svojej nevyprovokovanej nezákonnej invázie na Ukrajinu bude na východnom fronte menej NATO, tak sa úplne mýli," povedal Johnson po príchode na summit Severoatlantickej aliancie v Madride. Pripojenie sa Fínska a Švédska k Aliancii bude podľa britského premiéra "obrovský krok vpred".

"Musíme sa uistiť, že budeme premýšľať nad lekciami z posledných niekoľkých mesiacov i o potrebe zmeniť rozloženie síl NATO na východnom krídle," povedal predseda britskej vlády.

Lídri členských krajín NATO budú na madridskom summite (29. – 30. júna) hovoriť aj o ďalších krokoch v oblasti podpory Ukrajiny.

Johnson bude na madridskom summite podľa svojich vyjadrení žiadať ostatné členské krajiny NATO, aby zvýšili výdavky na obranu.

"Aj naďalej budem ostatné krajiny vyzývať, aby robili všetko, čo je v ich silách, na podporu Ukrajiny," napísal Johnson na Twitteri. Spojené kráľovstvo podľa jeho slov v NATO vždy zastávalo "historickú úlohu" v úsilí čeliť najväčším globálnym hrozbám a budovať bezpečnejší svet.