< sekcia Zahraničie

Johnson vyjadril podporu Cichanovskej a Bielorusku

Britský premiér Boris Johnson, archívne foto. Foto: TASR/AP

Spojené kráľovstvo podľa Johnsonových slov stojí pri Cichanovskej a občanoch Bieloruska v podpore demokracie, ľudských práv a právneho štátu v ich krajine.

Londýn 3. augusta (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v utorok v Londýne vyjadril podporu bieloruskej opozičnej političke Sviatlane Cichanovskej a jej krajine.

"Bola to pre mňa veľká česť privítať dnes na Downing Street veľmi odvážnu Cichanovskú," napísal Johnson na Twitteri.

Spojené kráľovstvo podľa Johnsonových slov stojí pri Cichanovskej a občanoch Bieloruska v "podpore demokracie, ľudských práv a právneho štátu" v ich krajine.

Cichanovská vyjadrila presvedčenie, že britská vláda poskytne bieloruskému ľudu ďalšiu pomoc, napísala agentúra DPA.

Bieloruská vláda prezidenta Alexandra Lukašenka v posledných dňoch čelí kritike v súvislosti s postupom voči olympijskej šprintérke Kryscine Cimanovskej a s úmrtím aktivistu Vytaľa Šyšova, pripomína DPA.

Nezvestného bieloruského občana Vytaľa Šyšova našli v utorok obeseného v parku neďaleko jeho bydliska v ukrajinskom Kyjeve. Kauzu začala vyšetrovať polícia, pričom bude preverovať aj podozrenie, že by mohlo ísť o úkladnú vraždu maskovanú za samovraždu.

Atlétka Cimanovská cez víkend oznámila, že bola nútená odstúpiť z olympijských hier v Tokiu a hrozila jej násilná repatriácia za kritiku bieloruskej atletickej federácie. Poľsko tejto šprintérke v pondelok udelilo humanitárne víza.

Cichanovská si je podľa svojich slov vedomá, že "môže každú chvíľu zmiznúť". Zdôraznila však, že hnutie, ktoré začala, "bude pokračovať aj bez nej".