< sekcia Zahraničie

Johnson zrušil návštevu Indie, chce dohliadať na riešenie koronakrízy

Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson v Londýne 30. decembra 2020. Foto: TASR/AP

Britská vláda v decembri ohlásila Johnsonov zámer navštíviť Indiu v rámci úsilia urýchliť obchodné rokovania, keďže Londýn po vystúpení z Európskej únie hľadá nové bilaterálne dohody.

Londýn 5. januára (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v utorok zrušil svoju plánovanú cestu do Indie, ktorú mal podniknúť v priebehu januára. Ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol povinnosť dohliadať na riešenie zhoršujúcej sa koronavírusovej pandémie vo svojej krajine, informovala tlačová agentúra Reuters.

"Premiér dnes ráno hovoril so svojím indickým náprotivkom Naréndrom Módím a vyjadril ľútosť nad tým, že tento mesiac nebude môcť navštíviť Indiu, ako bolo plánované," uviedla hovorkyňa Johnsonovej kancelárie.

"Vo svetle celoštátneho lockdownu oznámeného včera večer a rýchlosti, akou sa šíri nový variant koronavírusu, premiér vyhlásil, že je preňho dôležité zostať v Spojenom kráľovstve, aby sa mohol sústrediť na domácu odozvu na krízu," dodala hovorkyňa.

Britská vláda v decembri ohlásila Johnsonov zámer navštíviť Indiu v rámci úsilia urýchliť obchodné rokovania, keďže Londýn po vystúpení z Európskej únie hľadá nové bilaterálne dohody.

Kríza spojená s pandémiou COVID-19 sa však medzitým v Británii zhoršila. Prudko narastá počet infikovaných osôb, ako aj hospitalizácií, čo súvisí so šírením nového, prenosnejšieho a infekčnejšieho variantu koronavírusu. Johnson preto v pondelok oznámil pre Anglicko nový celoplošný lockdown - obmedzenie pohybu obyvateľstva.
Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že v poradí tretí takýto lockdown potrvá najmenej do polovice februára.

"Premiér podľa vlastných slov dúfa, že bude schopný zavítať do Indie ešte v prvej polovici roka 2021 a pred letným summitom skupiny G7 v Spojenom kráľovstve, na ktorom bude premiér Módí ako hosť," zakončila hovorkyňa Downing Street č. 10.

Šéf úradu britskej vlády Michael Gove pre spravodajskú stanicu Sky News v utorok povedal, že nevie presne povedať, kedy budú opatrenia odvolané, varujúc pred "veľmi, veľmi náročnými týždňami".

"Domnievam sa, že je správne povedať, že začiatkom marca by sme mohli prikročiť k zrušeniu niektorých z týchto obmedzení, ale nie nevyhnutne všetky," dodal Gove.

Pandemické opatrenia začali platiť v Anglicku v utorok ráno a po stredajšom hlasovaní v parlamente sa stanú zákonom. Škótsky lockdown bude trvať najmenej do konca januára, pričom Wales a Severné Írsko taktiež sprísnili platné reštrikcie.