Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Británia kritizovala Čínu a obmedzila dovoz z ujgurskej oblasti

Na archívnej snímke z videa britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. Foto: TASR/AP

Britské firmy musia pri dovoze tovaru z ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang vykonávať dôkladné overenie zásielok a ukončiť spoluprácu s dodávateľmi, ak existujú dôkazy, že porušujú ľudské práva.

Londýn 12. januára (TASR) - Británia obvinila v utorok Čínu z porušovania ľudských práv ujgurskej menšiny a zaviedla obmedzenia pre dovoz tovaru, pri ktorom existuje podozrenie, že bol výsledkom nútenej práce. Peking následne odkázal Londýnu, aby nezasahoval do vnútorných záležitostí krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa britského ministra zahraničných vecí Dominica Raaba porušuje Čína ľudské práva tzv. v priemyselnom meradle a Británia má "morálnu povinnosť na to reagovať".

"Tento skutočne hrozný barbarizmus, o ktorom sme dúfali, že patrí do iného storočia, v súčasnosti vykonáva jeden z popredných členov medzinárodného spoločenstva," uviedol Raab na zasadnutí britského parlamentu.

Britské firmy musia pri dovoze tovaru z ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang vykonávať dôkladné overenie zásielok a ukončiť spoluprácu s dodávateľmi, ak existujú dôkazy, že porušujú ľudské práva. Spojené kráľovstvo chce zároveň zakázať vývoz tovaru, ktorý by v Sin-ťiang mohol byť použitý pri porušovaní týchto práv. Britským firmám za neuposlúchnutie nových smerníc hrozí pokuta.

Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün následne v utorok kritizoval Britániu a odkázal jej, aby nezasahovala do vnútorných záležitostí Číny. Tvrdenia, ktoré odzneli v britskom parlamente, Čang Ťün označil za ničím nepodložený "politický útok".

Ujguri sú približne 12-miliónové turkotatárske etnikum prevažne moslimského vierovyznania. Žijú v severozápadnej Číne a Peking ich obviňuje zo separatizmu a terorizmu.

Ľudskoprávne skupiny, akademici a novinári odhalili v ostatnom roku rozsiahle potláčanie ľudských práv ujgurských a kazašských moslimov v čínskom regióne Sin-ťiang - vrátane hromadných internácií, sterilizácií, nútených prác, obmedzení pohybu a potláčania ich vierovyznania.

Približne jeden milión Ujgurov a príslušníkov ďalších menšín je zadržiavaných v internačných táboroch. Peking obhajuje svoje kroky v Sin-ťiangu tvrdením, že detenčné zariadenia sú nevyhnutné v boji proti terorizmu a náboženskému extrémizmu.