Quantcast
< sekcia Zahraničie

Británia odmietla návrh Ruska súvisiaci s obilnými koridormi

Britský minister obrany Ben Wallace, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok na zasadnutí Svetového ekonomického fóra obvinila Rusko z toho, že na Ukrajine úmyselne blokuje prístavy a bombarduje sklady obilia.

Madrid 25. mája (TASR) - Britský minister obrany Ben Wallace v stredu odmietol návrh Ruska, že povolí potravinové koridory na Ukrajine, ak budú zrušené protiruské sankcie. Wallace vyhlásil, že Rusko musí urobiť "správu vec", odísť z Ukrajiny a uvoľniť obilie pre krajiny, ktoré ho potrebujú. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Britský minister uviedol, že "Rusko vlastne ukradlo obilie, keď ho nedovolilo vyviezť z Ukrajiny, a ohrozuje možným hladomorom štáty po celom svete". Wallace upozornil, že väčšinu obilnín potrebujú krajiny ako Líbya a Jemen.

"Ľudia po celom svete sa spoliehajú, že práve jedlom z tohto obilia sa nasýtia. To obilie je pre každého," vysvetľoval Wallace.

"Vyzývam Rusko, aby urobilo správu vec v duchu ľudskosti a dovolilo obilie vyviezť z Ukrajiny. Prestaňte kradnúť obilie," vyhlásil britský minister obrany na tlačovej konferencii v Madride. "A nerozprávajte už o sankciách," dodal.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose obvinila Rusko z toho, že na Ukrajine úmyselne blokuje prístavy a bombarduje sklady obilia.

Von der Leyenová povedala, že na Ukrajine je momentálne zablokovaných až približne 20 miliónov ton obilnín. "Okrem tohto si Rusko zhromažďuje zásoby vlastného potravinového exportu, ktoré používa ako formu vydierania – buď zadržiavaním týchto zásielok, aby sa celosvetovo zvýšila ich cena, alebo obchodovaním s pšenicou výmenou za politickú podporu," uviedla.

Podľa predsedníčky EK na takéto správanie najviac doplácajú krajiny s nestabilnou politickou situáciou a tiež najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Von der Leyenová v tejto súvislosti poznamenala, že v Libanone sa ceny chleba zvýšili o 70 percent. Dodala, že ruské sily neumožnili potravinovým zásielkam dostať sa z ukrajinského prístavu Odesa do Somálska.