Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Zahraničie

Británia: Podpora vojny na Ukrajine v ruskej verejnosti sa stráca

Na archívnej snímke z 22. novembra 2022 ukrajinský vojak vystupuje z tanku patriacemu ruskej armáde na frontovej línii v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Údaje ukázali, že 55 percent Rusov dáva prednosť mierovým rozhovorom s Ukrajinou a iba 25 percent podporuje pokračovanie konfliktu, napísal rezort britskej obrany.

Londýn/Moskva 4. decembra (TASR) - Podpora vojny na Ukrajine v ruskej verejnosti "výrazne klesá", uviedlo britské ministerstvo obrany v nedeľu v pravidelnej dennej správe. Odvolalo sa pritom na prieskum verejnej mienky v Rusku, píše tlačová agentúra DPA.

"Rusko pravdepodobne nasledujúcich niekoľko mesiacov nedosiahne veľké úspechy na bojisku na Ukrajine, preto udržať si rovnaký tichý súhlas obyvateľov s vojnou bude zrejme pre Kremeľ čoraz ťažšie," uviedli Briti.

Britské ministerstvo poukázalo na správu nezávislého ruského média, ktoré si vyžiadalo prístup k údajom zozbieraným ruskou Federálnou službou ochrany (FSO) pre interné použitie. FSO je zodpovedná za ochranu najvyšších ruských činiteľov.

"Údaje ukázali, že 55 percent Rusov dáva prednosť mierovým rozhovorom s Ukrajinou a iba 25 percent podporuje pokračovanie konfliktu," napísal rezort britskej obrany bez toho, aby identifikoval spomínané nezávislé ruské médium.

Na začiatku vojny podporovalo "špeciálnu vojenskú operáciu", ako Kremeľ vojnu nazýva, približne 80 percent Rusov, dodali Briti.

Britské ministerstvo obrany zverejňuje informácie, pochádzajúce od spravodajských služieb Spojeného kráľovstva, už od začiatku vojny vo februári a robí to s cieľom oponovať ruským správam a posilňovať podporu Ukrajiny na Západe.

Moskva obviňuje Londýn z dezinformačnej kampane, dodala DPA.