Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Británia pomáhala Ukrajine brániť sa pred kybernetickými útokmi Ruska

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Podrobnosti o balíku pomoci v hodnote 6,4 milióna libier (7,43 milióna eur) doteraz neboli zverejnené, aby bola chránená prevádzková bezpečnosť, tvrdia britské úrady.

Londýn 1. novembra (TASR) - Britskí špecialisti majú kľúčovú úlohu pri obrane Ukrajiny proti rozsiahlym ruským kybernetickým útokom. TASR o tom informuje podľa webových stránok staníc Sky News a BBC.

Podrobnosti o balíku pomoci v hodnote 6,4 milióna libier (7,43 milióna eur) doteraz neboli zverejnené, aby bola chránená prevádzková bezpečnosť, tvrdia britské úrady. „Poskytli sme naše odborné znalostí, aby sme im pomohli brániť sa voči každodenným náporom kybernetických útokov z Ruska od začiatku invázie,“ povedal Leo Docherty z ministerstva zahraničných vecí.

Kvôli "veľmi významnej kybernetickej hrozbe z Ruska" Spojené kráľovstvo posilnilo aj vlastnú kybernetickú obranu, povedal Docherty pre Sky News. Rusko opakovane odmieta zodpovednosť za kybernetické útoky.

Podľa britských expertov sa útoky zvýšili v druhej polovici minulého roka ako príprava na inváziu. Ďalšia vlna v januári a februári sa snažila narušiť činnosť vlády a parlamentu. Okrem pokusov dostať sa na diaľku do citlivých sietí, o prístup sa pokúsili agenti aj priamo na Ukrajine - našli sa infikované USB zariadenia zjavne vložené do počítačov.

Rusko sa pôvodne nepokúšalo zničiť siete telekomunikačného a energetického sektora, aby ich po ovládnutí Ukrajiny mohlo využiť na pôvodné účely. Po zastavení vojenského postupu sa útoky zameriavali na elektrickú infraštruktúru.

"Denne vidíme strašné obrazy, ako Rusi elektrickú sieť poškodzujú balistickými útokmi a dronmi. (Ukrajinci) čelia rovnakej hrozbe a rovnakej výzve v kybernetickej oblasti," povedal Docherty pre BBC.

V prvých mesiacoch vojny tímy podporované Britániou tiež zaznamenali špecifické zacielenie na databázy a osobné informácie. Ruské spravodajské služby sa tak pokúšali identifikovať a nájsť predstaviteľov samosprávy a úradníkov.