Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Británia poprela, že sa Parížom dohodla na deeskalácii sporu o rybolov

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Spor Francúzska a Británie sa týka vydávania licencií na rybolov v teritoriálnych vodách Spojeného kráľovstva vzdialených od britského pobrežia 6 – 12 námorných míľ.

Rím 31. októbra (TASR) - Britská vláda v nedeľu poprela tvrdenie Paríža, že obe strany sa dohodli na deeskalácii sporu v otázkach rybolovných práv po brexite. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson v nedeľu počas summitu G20 v Ríme rokovali medzi štyrmi očami v snahe vyriešiť eskalujúci spor týkajúci sa rybolovu v Lamanšskom prielive. Paríž aj Londýn však následne poskytli odlišné verzie výsledku stretnutia oboch lídrov, píše AP.

Macronova kancelária po stretnutí podľa AFP uviedla, že lídri sa zhodli sa na potrebe "deeskalácie s konkrétnymi opatreniami", ktoré "majú byť zavedené čo najskôr". Hovorca Downing Street Max Blain však oznámil, že Londýn neplánuje v tejto veci podniknúť žiadne konkrétne opatrenia. "Je na rozhodnutí Francúzska, či naplní svoje hrozby a prijme odvetné opatrenia avizované v uplynulých dňoch," povedal.

Spor Francúzska a Británie sa týka vydávania licencií na rybolov v teritoriálnych vodách Spojeného kráľovstva vzdialených od britského pobrežia 6 – 12 námorných míľ. Vzťahuje sa aj na vody v okolí ostrova Jersey a ostatných britských korunných závislých území.

Tento spor sa ešte viac vyostril po tom, ako Francúzsko zadržalo vo štvrtok britskú loď určenú na lov hrebenatiek, ktorá bez povolenia operovala v jeho teritoriálnych vodách. Londýn si v reakcii na to ešte vo štvrtok predvolal francúzsku veľvyslankyňu. Paríž následne v piatok vzniesol obvinenia voči kapitánovi zadržaného plavidla.

Paríž tvrdí, že Británia doteraz neudelila francúzskym plavidlám dostatok licencií potrebných pre rybolov v britských vodách. Francúzsko ešte v stredu zverejnilo zoznam odvetných opatrení, ktoré vstúpia do platnosti v prípade, že rokovania nepokročia. Británia v piatok varovala, že môže vykonať ďalšie hĺbkové kontroly rybárskych lodí z krajín Európskej únie, ak Francúzsko naplní svoje hrozby a prijme odvetné opatrenia v prehlbujúcom sa spore o rybolov.