< sekcia Zahraničie

Británia požiadala Nemecko o vydanie podozrivého zo špionáže pre Rusko

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ako uviedla prokuratúra, predstaviteľovi ruskej tajnej služby mal najmenej raz poskytnúť dokumenty získané v rámci svojej pracovnej činnosti, za čo dostal finančnú hotovosť v nešpecifikovanej výške.

Berlín 3. decembra (TASR) - Bývalý zamestnanec britského veľvyslanectva v Berlíne, podozrivý zo špionáže pre Rusko, čelí vydaniu do Spojeného kráľovstva. Príslušnú žiadosť zaslal Londýn prokuratúre v Brandenburgu. Túto informáciu týždenníka Der Spiegel v piatok potvrdil brandenburský prokurátor Marc Böhme, uviedli agentúry AP a AFP.

Britský občan David S., ktorého polícia zadržala v auguste v Nemecku, mal vykonávať špionáž pre jednu z ruských tajných služieb najmenej od novembra 2020. Ako uviedla prokuratúra, predstaviteľovi ruskej tajnej služby mal najmenej raz poskytnúť dokumenty získané v rámci svojej pracovnej činnosti, za čo dostal finančnú hotovosť v nešpecifikovanej výške.

Magazín Der Spiegel napísal, že muž posunul ruským tajným službám dôverné informácie týkajúce sa Británie i Nemecka.

Už v júni zadržala polícia ruského vedca pôsobiaceho na univerzite v Nemecku, ktorý tiež údajne pracoval pre ruské tajné služby. V októbri uložil súd v Nemecku podmienečný dvojročný trest odňatia slobody nemeckému občanovi za to, že počas svojho pôsobenia v bezpečnostnej firme odovzdal v roku 2017 ruským tajným službám pôdorysy sídla parlamentu.