< sekcia Zahraničie

Británia pridala Hizballáh na zoznam teroristických organizácií

Bojovníci Hizballáhu, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Organizáciám zaradeným na zoznam sú zmrazené všetky aktíva v britskej jurisdikcii.

Londýn 17. januára (TASR) - Britské ministerstvo financií v piatok oznámilo, že pridalo na zoznam teroristických organizácii celé libanonské militantné hnutie Hizballáh. Doteraz na tomto sankčnom zozname figurovalo len vojenské krídlo Hizballáhu, informovala agentúra AFP.

Organizáciám zaradeným na zoznam sú zmrazené všetky aktíva v britskej jurisdikcii. Fyzické a právnické osoby pôsobiace v Spojenom kráľovstve tiež musia prerušiť akékoľvek finančné kontakty s takýmito organizáciami.

"Samotný Hizballáh rozlišovanie medzi svojim vojenským a politickým krídkom verejne odmietol," vysvetlilo britské ministerstvo financii, prečo sa rozhodlo zaradiť na zoznam teroristických organizácií toto libanonské hnutie ako celok.

Krok Británie prišiel v čase zvýšeného napätia v oblasti Blízkeho východu po tom, ako Spojené štáty začiatkom januára zabili pri útoku dronom v Bagdade vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Hizballáh, ktorý dostáva vojenskú a finančnú podporu z Iránu, bojoval v roku 2006 v 34-dňovej vojne proti Izraelu. V súčasnosti sa angažuje vo vojne v Sýrii, kde podporuje režim prezidenta Bašára Asada.