Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Zahraničie

Británia sa pripravuje na rozsiahly štrajk zamestnancov železníc

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Do akcie sa má zapojiť až 40 tisíc zamestnancov v oblasti železničnej dopravy vrátane upratovačiek, pracovníkov údržby, výpravcov a staničného personálu.

Londýn 20. júna (TASR) - V Spojenom kráľovstve sa bude v utorok, vo štvrtok a v sobotu konať najväčší štrajk pracovníkov železničnej dopravy za posledné desaťročia po tom, ako sa odborom a železničným spoločnostiam nepodarilo dohodnúť na platoch a záležitostiach v oblasti istoty zamestnania. TASR o tom informuje na základe pondelkovej správy agentúry AP.

Odborový zväz zamestnancov dopravy RMT označil ponuku zamestnávateľov za "neprijateľnú" a oznámil, že "štrajk naplánovaný na tento týždeň sa uskutoční".

Do akcie sa má zapojiť až 40.000 zamestnancov v oblasti železničnej dopravy vrátane upratovačiek, pracovníkov údržby, výpravcov a staničného personálu. Prevádzka by mala byť prerušená na väčšine železničných tratí v krajine. Utorňajší protest zasiahne aj londýnske metro.

Železničné spoločnosti podľa generálneho tajomníka RMT Micka Lyncha navrhli platy, ktoré sú výrazne pod hladinou inflácie. Tá zasiahla platy pracovníkov po celej krajine a odbory varujú pred vlnou štrajkov počas leta.

Počty pasažierov v Británii sú nižšie ako v období pred pandémiou a železničné spoločnosti sa usilujú ušetriť náklady a personál.

Odbory vládu britského premiéra Borisa Johnsona obviňujú, že sa na riešení tejto situácie nepodieľa. Lynch zase obviňuje ministra dopravy Granta Shappsa za to, že zrušil dotácie na verejnú dopravu v hodnote niekoľkých miliárd libier, informovala stanica Sky News.

Milióny ľudí v Británii, ako aj v iných európskych krajinách ovplyvňuje nárast životných nákladov, pripomína AP. Platy však nedokážu udržať tempo s infláciou, píše táto agentúra a dodáva, že sa očakáva jej ďalší nárast z dôvodu ruskej vojny na Ukrajine. Tá zasiahla dodávky energie a potravín do viacerých častí sveta.