< sekcia Zahraničie

Stav muža otráveného novičokom v Británii sa zlepšil

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Polícia v súčasnosti vyšetruje, ako sa 45-ročný Rowley a jeho o rok mladšia partnerka Dawn Sturgessová dostali do kontaktu s otravnou látkou.

Londýn 11. júla (TASR) - Muž, ktorý sa 30. júna v anglickom meste Amesbury spolu so svojou partnerkou otrávil nervovoparalytickou látkou typu novičok, už nie je v kritickom stave. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News.

"Môžem s potešením konštatovať, že stav pána Charlieho Rowleyho sa v noci zlepšil. Jeho stav je vážny, ale stabilizovaný," uviedla Lorna Wilkinsonová, vrchná sestra v okresnej nemocnici v neďalekom Salisbury, kam dvojicu po otrave novičkom v kritickom stave previezli. "Charlie má ešte k uzdraveniu pomerne dlhý kus cesty, ale zlepšenie jeho stavu, ktorého sme svedkami, nám dáva dôvod na optimizmus," povedala Wilkinsonová s tým, že Rowley "ešte stále nie je za vodou".

Polícia v súčasnosti vyšetruje, ako sa 45-ročný Rowley a jeho o rok mladšia partnerka Dawn Sturgessová dostali do kontaktu s otravnou látkou. Sturgessová, matka dvoch detí, v nedeľu na následky otravy novičkom zomrela. Okrem toho sa polícia pokúša zrekonštruovať trasu, po ktorej sa dvojica presúvala predtým, ako sa do kontaktu s touto smrteľne jedovatou látkou dostala.

"Členovia vyšetrovacieho tímu sa s Charliem chvíľu rozprávali a v nadchádzajúcich dňoch sa s ním v rámci pokračujúceho úsilia zistiť, ako sa on a Dawn dostali do kontaktu s touto nervovoparalytickou látkou, budú chcieť rozprávať znovu," uvádza sa vo vyhlásení londýnskej Metropolitnej polície. Informácie o obsahu rozhovoru s Rowleyom polícia neposkytla.

V súvislosti s prípadom šéf protiteroristického oddelenia Metropolitnej polície Neil Basu uviedol, že ešte stále nie je možné jednoznačne spájať otravu Rowleyho a Sturgessovej s útokom novičkom na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo v marci v Salisbury.

Podľa Basua je vysoko nepravdepodobné, že by oba prípady spolu nijako nesúviseli. Polícia však už predtým uviedla, že na rozdiel od Skripaľovcov nejde v prípade Sturgessovej a Rowleyho o cielený útok, ale len o náhodný kontakt s látkou, ktorú niekto v Amesbury alebo jeho okolí zanechal.

Sturgessovej otravu teraz polícia vyšetruje ako vraždu.

Z otravy Skripaľovcov obviňuje Británia Moskvu, ktorá akúkoľvek spojitosť s prípadom odmieta. Otrava Skripaľa a jeho dcéry vyvolala diplomatickú roztržku medzi Ruskom a Západom.