< sekcia Zahraničie

Stovky Britov prišli na pietnu spomienku poslanca Amessa

Na archívnej snímke fotografia poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa, ktorého pobodali pri stretnutí s voličmi, je vystavená pri oltáti v kostole v meste Leigh-on-Sea, približne 62 kilometrov východne od metropoly Londýn. Foto: TASR/AP

Súčasťou zhromaždenia boli smútočné príhovory i minúta ticha, po ktorej nasledoval spontánny aplauz, ktorým účastníci vzdali hold zavraždenému poslancovi.

Londýn 17. októbra (TASR) - Stovky ľudí so sviecami a lampiónmi v rukách sa v sobotu večer zúčastnili na pietnej spomienke na zavraždeného poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa. Informovala o tom agentúra DPA.

Spomienková akcia prebehla po zotmení v športovom areáli v meste Leigh-on-Sea, kde 69-ročného poslanca Amessa v piatok dobodal na smrť 25-ročný útočník. Toto mesto leží v grófstve Essex, približne 62 kilometrov východne od metropoly Londýn.

Súčasťou zhromaždenia boli smútočné príhovory i minúta ticha, po ktorej nasledoval spontánny aplauz, ktorým účastníci vzdali hold zavraždenému poslancovi.

K útoku došlo v metodistickom kostole, kde mal Amess stretnutie s voličmi zo svojho volebného obvodu. Podľa britskej polície išlo zrejme o teroristický čin, ktorý má súvislosť s islamským extrémizmom.

Amess bol poslancom britského parlamentu od roku 1983. Jeho pamiatku si prišlo v priebehu soboty uctiť v Leigh-on-Sea množstvo ľudí, ktorí prinášali kytice k policajnému kordónu uzatvárajúcemu okolie miesta vraždy. Medzi nimi bol aj britský premiér Boris Johnson, ministerka vnútra Priti Patelová, líder opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer či predseda Dolnej snemovne Lindsay Hoyle.

Polícia bezprostredne po útoku zadržala pre podozrenie z vraždy 25-ročného muža. V rámci vyšetrovania polícia prehľadala dve lokality v širšej oblasti Londýna a avizovala sprísnenie opatrení na zaistenie bezpečnosti členov britského parlamentu.