< sekcia Zahraničie

Štúdia potvrdila vyššie riziko úmrtia na COVID-19 u etnických menšín

Ilustračná snímka. Foto: TASR UNLP Košice

Takisto je dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť úmrtia u mužov v produktívnom veku v porovnaní so ženami v tomto veku.

Londýn 3. júna (TASR) - Príslušníci etnických menšín v Británii zomierajú v súvislosti s ochorením COVID-19 vo vyššej miere ako tamojšie belošské obyvateľstvo. Vyplýva to z výsledkov štúdie vládnej agentúry Public Health England (PHE), ktoré boli zverejnené v utorok.

Expertov uskutočnením štúdie ešte v apríli poverila britská vláda. Podľa agentúry AP síce uvádza príčiny tejto disproporcie, neponúka však žiadne odporúčania.

Na základe výsledkov štúdie je u Bangladéšanov riziko úmrtia v súvislosti s novým koronavírusom dvakrát vyššie ako u belošského obyvateľstva Británie.

Ľudia pôvodom z Číny, Indie, Pakistanu či Karibiku a príslušníci černošských etnických skupín majú o 10 až 50 percent vyššie riziko úmrtia ako belošské obyvateľstvo Británie.

Štúdia potvrdila, že najvýznamnejší rizikový faktor v spojitosti s ochorením COVID-19 je vek. Pravdepodobnosť úmrtia je u ľudí vo veku 80 a viac rokov viac ako 70-krát vyššia ako u ľudí vo veku do 40 rokov.

Takisto je dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť úmrtia u mužov v produktívnom veku v porovnaní so ženami v tomto veku.

Štúdia takisto zistila, že miera úmrtí je výrazne vyššia u pracovníkov opatrovateľských a bezpečnostných služieb a vodičov v cestnej doprave. Príslušníci etnických menšín majú medzi týmito povolaniami vysoké zastúpenie.