Quantcast
< sekcia Zahraničie

Britský súd vydal oficiálny príkaz na vydanie Assangea do USA

Podporovateľ zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea drží transparent s jeho podobizňou pred Westminsterským magistrátnym súdom v Londýne v stredu 20. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Assange má 14 dní na to, aby sa odvolal voči každému rozhodnutiu v spojitosti so svojím vydaním, píše AFP.

Londýn 20. apríla (TASR) - Londýnsky súd v stredu vydal oficiálny príkaz na vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde čelí trestnému stíhaniu za zverejnenie tajných dokumentov o vojnách v Afganistane a Iraku. Záverečné rozhodnutie teraz musí prijať britská ministerka vnútra Priti Patelová. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Assange má 14 dní na to, aby sa odvolal voči každému rozhodnutiu v spojitosti so svojím vydaním, píše AFP. Jeho právnici vyhlásili, že sa obrátia na Patelovú a plánujú podať aj ďalšie odvolania.

Britský najvyšší súd v marci tohto roka Assangeovi nepovolil podať odvolanie voči svojmu vydaniu do USA. Tam mu v prípade usvedčenia hrozí doživotný trest odňatia slobody, píše AFP.

Podporovatelia zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea držia transparenty pred Westminsterským magistrátnym súdom v Londýne v stredu 20. apríla 2022.
Foto: TASR/AP


Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch strávených na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu poskytli azylovú ochranu.

Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010–2011. Assange všetky previnenia odmieta.