Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

Dobodaná obeť bola Američanka, útočník mohol mať duševné problémy

Telo obete prenášajú z miesta útoku nožom na Russell Square, v centre Londýna, 4.8.2016. Foto: TASR AP

Vyšetrovatelia sa pri skúmaní príčin tohto útoku zamerajú na duševné zdravie útočníka. Mladý páchateľ ďalších piatich ľudí zranil a aj sám utrpel zranenia.

Londýn 4. augusta (TASR) - Devätnásťročný mladík, ktorý v stredu neskoro večer v centre Londýna nožom zabil jednu ženu a päť ďalších ľudí zranil, je nórskym občanom so somálskym pôvodom. Oznámil to dnes šéf protiteroristickej jednotky britskej Metropolitnej polície Mark Rowley, ktorého cituje spravodajská stanica BBC.

Útočníka previezli po ošetrení v nemocnici pod dohľadom ozbrojeného sprievodu na policajnú stanicu a oficiálne zatkli pre podozrenie z vraždy. Oznámila to dnes Metropolitná polícia v Londýne.

Rowley tiež potvrdil, že 60-ročná žena, ktorá pri útoku zahynula, bola americkou občiankou. Päť ďalších obetí útoku pochádza zo Spojeného kráľovstva, USA, Izraela a Austrálie. Nikto zo zranených nie je podľa neho v ohrození života.

Šéf protiteroristickej jednotky britskej Metropolitnej polície Mark Rowley informuje médiá o útoku nožom, 4.8.2016
Foto: TASR AP


Útok mohli spustiť duševné problémy mladíka

"Napriek tomu, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo, všetky zistenia, ktoré dosiaľ máme, čoraz viac poukazujú na to, že útok spustili duševné problémy," povedal s tým, že vyšetrovanie rýchlo napreduje a polícia urobila veľký pokrok.

"V súčasnosti sa domnievame, že to bol spontánny útok a obete boli vybrané náhodne," konštatoval Rowley. Zdôraznil, že polícia dosiaľ nenašla jediný dôkaz o radikalizácii, ktorý by naznačoval, že muža vo väzbe "akýmkoľvek spôsobom motivoval terorizmus". Rowley ďalej informoval o raziách v niekoľkých domoch v severnom Londýne, ďalšie prehliadky sa uskutočnia v južnej časti mesta.

Polícia už odvolala väčšinu obmedzení v okolí námestia Russell Square, jedna cesta je však stále pre verejnosť uzatvorená, uviedla s odvolaním sa na policajné oznámenie spravodajská stanica BBC.


Uzatvorená Russel Square v Londýne, Veľká Británia
Foto: www.twitter.com/BBC
Londýnska polícia ďalej uviedla, že z nemocnice už prepustili troch zranených. Mladík útočil nožom a bodnými ranami usmrtil 60-ročnú ženu, ďalších piatich ľudí zranil. Pri incidente utrpel zranenia aj samotný 19-ročný páchateľ, ktorého polícia okamžite zadržala.

Útočníka zatkli a momentálne sa nachádza na policajnej stanici v južnom londýnskom obvode.

"Dvaja ľudia zranení pri incidente na námestí Russell Square sú stále v nemocnici. Troch ďalších sme prepustili," cituje zo správy Metropolitnej polície na Twitteri agentúra Reuters.

Denník The Guardian pripomína, že na námestí Russell Square, v ktorého blízkosti sa nachádzajú Londýnska univerzita či Britské múzeum, sa cez deň pohybujú zväčša študenti a turisti.

Scotland Yard už pred útokom oznámil, že po nedávnych teroristických útokoch v Nemecku a Francúzsku rozmiestni do ulíc Londýna o 600 ozbrojených policajtov viac.