< sekcia Zahraničie

Britský vodič kamióna, v ktorom našli 39 mŕtvol, sa priznal k zabitiu

Na snímke policajní forenzní vyšetrovatelia skúmajú nákladné auto, v ktorom našli 39 mŕtvych osôb v priemyselnom parku 23. októbra 2019 v britskom grófstve Essex. Foto: TASR/AP

Robinsona zatkli krátko po tom, ako telá 31 mužov a ôsmich žien z Vietnamu v októbri minulého roka objavili v návese kamióna.

Londýn 8. apríla (TASR) - Severoírsky vodič kamiónu Maurice Robinson sa v stredu priznal k zabitiu 39 migrantov nájdených vlani v návese jeho kamióna v britskom grófstve Essex. Informovala o tom televízia Sky News.

Robinsona zatkli krátko po tom, ako telá 31 mužov a ôsmich žien z Vietnamu v októbri minulého roka objavili v návese kamióna. Za príčinu smrti určili kombináciu nedostatku kyslíka v orgánoch (hypoxia) a prehriatia organizmu v stiesnenom priestore.

Polícia v súvislosti s prípadom obvinila piatich mužov, ktorí sa prostredníctvom aplikácie Skype v stredu virtuálne postavili pred londýnsky trestný súd Old Bailey.

Robinson sa v novembri 2019 priznal k spolčovaniu sa s cieľom napomáhať ilegálnej migrácii.

Ďalší muž menom Gheorghe Nica, ktorý má britské i rumunské občianstvo, poprel obvinenia zo zabitia v 39 bodoch a zo spolčovania sa s cieľom napomáhať ilegálnej migrácii. Obvinenia zo spolčovania sa s cieľom napomáhať ilegálnej migrácii odmietli i Rumun Alexandru-Ovidiu Hanga a Christopher Kennedy zo Severného Írska. Piaty obvinený Valentin Calota nebol vyzvaný, aby v súvislosti s týmto obvinením priznal alebo poprel vinu.

Do Británie je každý rok prepašované množstvo vietnamských štátnych príslušníkov, ktorí sú pašerákom ochotní zaplatiť sumy až do výšky v prepočte viac ako 36.700 eur.