Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 5. október 2023Meniny má Viera
< sekcia Zahraničie

Zomrel diplomat Brian Urquhart, ktorý stál pri zrode OSN

Brian Urquhart (vľavo) a Jimmy Carter, archívne foto. Foto: TASR/AP

Urquhart bol druhým zamestnancom OSN po jej vzniku v roku 1945.

Londýn 4. januára (TASR) – Vo veku 101 rokov zomrel britský diplomat Brian Urquhart, ktorý stál pri zrode Organizácie Spojených národov a zohral významnú úlohu v mierotvornom úsilí tohto medzinárodného telesa. Informovala o tom v noci na pondelok tlačová agentúra AP.

Urquhart sa narodil v roku 1919 v anglickom Bridporte, počas druhej svetovej vojny slúžil v britskej armáde a tajných službách, neskôr sa stal v poradí iba druhým činiteľom zamestnaným v OSN po vzniku tejto organizácie v roku 1945.

Pôsobil ako hlavný radca prvých piatich generálnych tajomníkov OSN. Urquhart pracoval pre komisiu, ktorá v roku 1945 zriadila Sekretariát OSN, usporiadala prvé stretnutie Valného zhromaždenia v Londýne a zriadila stálu centrálu OSN v New Yorku.

Diplomat bol však najviac známy vďaka vytvoreniu a riadeniu mierotvorných misií OSN vo vojnových zónach na celom svete.

Urquhart nazýval mierové sily armádou bez nepriateľa a rozhodol o tom, že ich príslušníci budú mať modré prilby na odlíšenie od bojovníkov. Vyhlásil, že mierové jednotky smú vstúpiť do vojnovej oblasti iba so širokou politickou podporou a s cieľom ukončiť vojnový stav či sprostredkovať rokovania.

Predtým, ako v roku 1986 odišiel do dôchodku, riadil 13 mierotvorných operácií, do mierových síl naverboval 10 000 vojakov z 23 krajín a z mierotvorného úsilia spravil jednu z najviditeľnejších a politicky najpopulárnejších funkcií OSN. Mierové sily OSN v roku 1988 získali Nobelovu cenu mieru.

Urquhart slúžil 12 rokov ako druhý najvyššie postavený činiteľ OSN; v roku 1974 nahradil amerického diplomata Ralpha Buncheho na poste námestníka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti.

Po skončení kariéry sa stal členom Fordovej nadácie, písal knihy a komentáre do časopisu The New York Review of Books. V roku 1987 vydal autobiografiu A Life in Peace and War. Na konte má niekoľko publikácií o lídroch a operáciách OSN.