< sekcia Zahraničie

Britániu sužuje búrka Christoph, ohrozila zásoby vakcín proti COVID-19

Britský premiér Boris Johnsona pracovníci agentúry pre životné prostredie si prezerajú protipovodňovú ochranu na nádrži pri rieke Mersey v prímestskej oblasti Manchestra na severozápade Anglicka vo štvrtok 21. januára 2021. Británia bojuje s búrkou Christoph, ktorá spôsobila záplavy po celej krajine. Foto: TASR/AP

Mnohé vlakové spoje medzi Manchestrom, Liverpoolom a Warringtonom sú zrušené a ľudia majú inštrukcie nikam necestovať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Londýn 21. januára (TASR) - Britské úrady vydali varovanie pred povodňami na severe Anglicka, najmä vo Walese a v okolí mesta Manchester. Dôvodom je búrka Christoph, ktorá priniesla silné snehové aj dažďové prehánky. Tie spôsobili záplavy, ktoré v noci na štvrtok ohrozovali zásoby očkovacích látok proti covidu. Informovala o tom agentúra DPA a britská televízna stanica Sky News.

Silné prehánky vyvolali pri waleskom meste Wrexham povodne a hrozilo, že voda sa dostane aj do priemyselného parku, kde spoločnosť AstraZeneca vyrába a skladuje svoje vakcíny. Záchranári pracovali do skorých ranných hodín, aby ich zachránili, čo sa im nakoniec aj podarilo.

Zaplavená cesta, ktorú uzatvorili pri Leicestri v strednom Anglicku v stredu 20. januára 2021. V niektorých častiach Spojeného kráľovstva sa očakáva podľa meteorológov silný dážď, rozsiahle záplavy, búrky a sneženie.
Foto: TASR/AP


"Boli prijaté všetky potrebné preventívne opatrenia, čo znamená, že nedošlo k narušeniu výroby a do budov sa nedostala žiadna voda," uviedla pre DPA spoločnosť Wockhardt UK, ktorá sa podieľa na výrobe spomínaných vakcín.

Úrady evakuovali viac ako 2000 nehnuteľností v okolí Manchestru, ako aj celú dedinu Bangor-on-Dee vo Walese. Obyvateľom tejto dediny záchranné zložky nariadili počkať na záchranu v miestnej škole.

Mnohé vlakové spoje medzi Manchestrom, Liverpoolom a Warringtonom sú zrušené a ľudia majú inštrukcie nikam necestovať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Britský premiér Boris Johnson v stredu zvolal zasadnutie vládneho bezpečnostného tímu Cobra. Očakáva sa, že prehánky budú pokračovať do konca týždňa a búrka sa presunie na východ krajiny, uviedol britský meteorologický úrad.