< sekcia Zahraničie

Britom mladším ako 30 rokov ponúknu iné vakcíny ako od AstraZenecy

Farmaceutka pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca Foto: TASR/AP

Dôvodom tohto rozhodnutia sú veľmi zriedkavé krvné zrazeniny, ktoré sa po vakcinácii touto látkou objavili v dosiaľ 79 prípadoch v Británii, z ktorých 19 sa skončilo smrťou.

Londýn 7. apríla (TASR) - Poradný orgán britskej vlády rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica Sky News.

"Dospelým ľuďom vo veku od 18 do 29 rokov, ktorí nemajú zásadné zdravotné ťažkosti, by mala byť pri očkovaní proti COVID-19 ponúkaná alternatíva k vakcíne od AstraZeneca, ak je k dispozícii," uviedol Wei Shen Lim z britského Výboru pre očkovanie a imunizáciu (JCVI).

Dôvodom tohto rozhodnutia JCVI sú veľmi zriedkavé krvné zrazeniny, ktoré sa po vakcinácii touto látkou objavili v dosiaľ 79 prípadoch v Británii, z ktorých 19 sa skončilo smrťou. Tri z týchto úmrtí sa týkali osôb mladších ako 30 rokov, informovala v stredu na spoločnej tlačovej konferencií s predstaviteľmi JCVI šéfka britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA).

Z celkovo 79 ľudí, u ktorých sa zrazeniny vyskytli, bolo 51 žien a 28 mužov vo veku 18 až 79 rokov.

Vakcínu od AstraZeneca v Británii podali do 31. marca už vyše 20 miliónom ľudí, uviedla riaditeľka MHRA June Raineová. "Rizikovými sú štyria ľudia z milióna," zdôraznila.

Zároveň však dodala, aby lekársku pomoc vyhľadal ktokoľvek, kto po vakcinácií spozoruje niektoré z nežiaducich vedľajších účinkov, ako sú bolesť hlavy, rozmazané videnie, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, opuchy nôh, bolesť v oblasti brucha či podliatiny.

Britský regulačný úrad dospel k záveru, že existuje možná súvislosť medzi podaním vakcíny vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a vedcami z Oxfordskej univerzity a "extrémne zriedkavou a nepravdepodobnou" tvorbou krvných zrazenín s nízkou hladinou krvných doštičiek.

MHRA je jedným z viacerých orgánov, ktoré analyzovali celosvetové údaje snažiac sa zistiť, či existuje prepojenie medzi očkovacou látkou od AstraZenecy a tvorbou krvných zrazenín. Možnú spojitosť skúmala aj Európska agentúra pre lieky (EMA) či Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

EMA v stredu uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" tejto vakcíny. Agentúra tiež oznámila, že sa jej nateraz nepodarilo identifikovať rizikové faktory, ktoré by mohli podmieniť tvorbu krvných zrazením. Pravdepodobným vysvetlením však podľa nej môže byť "imunitná odpoveď" jednotlivcov na zaočkovanie touto vakcínou.