Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Zahraničie

Britská lieková agentúra odobrila vakcínu proti covidu pre deti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

MHRA povolila očkovanie detí vo veku od šiestich mesiacov do štyroch rokov vakcínou od spoločností Pfizer-BioNTech

Londýn 6. decembra (TASR) - Britská agentúra pre reguláciu liečiv a zdravotníckych výrobkov (MHRA) v utorok schválila použitie vakcíny proti koronavírusu pre deti staršie ako šesť mesiacov. Toto rozhodnutie ešte musí odsúhlasiť tamojší Výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI). TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

MHRA povolila očkovanie detí vo veku od šiestich mesiacov do štyroch rokov vakcínou od spoločností Pfizer-BioNTech po tom, čo sa v stále prebiehajúcich klinických skúškach ukázala ako bezpečná a účinná. Na skúškach sa zúčastnilo viac ako 4500 ľudí.

Očkovacia látka je špeciálne prispôsobená pre malé deti – táto dávka je v porovnaní s vakcínou pre deti vo veku 5–11 rokov znížená. Bude sa podávať na trikrát do ramena, pričom prvé dve dávky deti dostanú v trojtýždňovom rozstupe a poslednú dávku o dva mesiace neskôr.

Agentúra Reuters pripomína, že predstavitelia Spojených štátov predstavili rovnakú verziu vakcíny Pfizer-BioNTech pre deti od šiestich mesiacov ešte v júni. Európske regulačné orgány tiež schválili použitie očkovacích látok od Pfizeru a Moderny pre deti mladšie ako päť rokov.