< sekcia Zahraničie

Britská vláda sa ospravedlnila za udalosti z roku 1971

Britský premiér Boris Johnson, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Súd v Severnom Írsku v utorok rozhodol, že desať ľudí, ktorí zahynuli počas vojenskej operácie vedenej britskou armádou v Belfaste v roku 1971, bolo nevinných.

Londýn 12. mája (TASR) - Britská vláda sa v stredu ospravedlnila za udalosti z roku 1971 po tom, ako súd v Severnom Írsku v utorok rozhodol, že obete, ktoré zahynuli počas vojenskej operácie vedenej britskou armádou v mestskej časti Ballymurphy v Belfaste, sú nevinné, informuje agentúra AFP.

"Premiér sa v mene vlády Spojeného kráľovstva ospravedlňuje za udalosti, ktoré sa v roku 1971 udiali v Ballymurphy, a za utrpenie, ktoré rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy" uviedla kancelária britského premiéra Borisa Johnsona.

Súd v Severnom Írsku v utorok rozhodol, že desať ľudí, ktorí zahynuli počas vojenskej operácie vedenej britskou armádou v Belfaste v roku 1971, bolo nevinných. Za ich smrť sú podľa súdu zodpovední britskí vojaci, ktorí boli v roku 1969 vyslaní do Severného Írska na mierovú misiu.

Severné Írsko sa koncom 60. rokov 20. storočia stalo dejiskom násilností a nepokojov medzi proírskymi republikánmi a britskými bezpečnostnými silami a do podpísania mierovej dohody v roku 1998 tam zahynulo zhruba 3500 ľudí.