Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. marec 2023Meniny má Marián
< sekcia Zahraničie

Britská vláda schválila výstavbu kontroverznej novej uhoľnej bane

Na archívnej snímke z 12. novembra 2019 veterné turbíny, ktoré sú viditeľné z pláže v anglickom meste Hartlepool. Foto: TASR/AP

V bani sa bude ťažiť uhlie, ktoré sa použije na výrobu ocele, nie na výrobu elektrickej energie, uviedla vláda v Londýne.

Londýn 8. decembra (TASR) - Britská vláda v stredu udelila povolenie na výstavbu kontroverznej novej uhoľnej bane v severnom Anglicku, prvej za uplynulé desaťročia. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Projekt, ktorý bude zrealizovaný v grófstve Cumbria na severozápade Anglicka, už dlho čelí protestom environmentálnych aktivistov. Jeho cieľom bude dosiahnuť prevádzku s čistými nulovými emisiami uhlíka.

Minister pre komunity a miestnu samosprávu Michael Gove je podľa vlastných slov spokojný, že "v súčasnosti existuje britský a európsky trh s uhlím" a "je veľmi pravdepodobné, že globálny dopyt po tejto komodite zostane".

Baňu v blízkosti mesta Whitehaven vybuduje austrálska spoločnosť West Cumbria Mining. V bani sa bude ťažiť uhlie, ktoré sa použije na výrobu ocele, nie na výrobu elektrickej energie, uviedla vláda v Londýne.

Jej záväzok postupne ukončiť výrobu energie z uhlia do roku 2024 zostáva v platnosti, zdôraznila. Environmentálne skupiny však tvrdia, že schválenie výstavby novej bane podkopáva záväzky Británie v oblasti ochrany klímy.

"Vláda riskuje, že sa stane veľmocou v klimatickom pokrytectve, a nie v klimatickom vodcovstve," uviedla organizácia Greenpeace. "Schválenie tejto uhoľnej bane znižuje dôveryhodnosť Británie v oblasti klímy," dodalo združenie Oxfam.

Británia chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna a britský expremiér Boris Johnson na vlaňajšej konferencii OSN o zmene klímy COP26 v Glasgowe prisľúbil, že z krajiny urobí "Saudskú Arábiu" veternej energie.