Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Zahraničie

Britská vláda: Zastavenie izraelskej ofenzívy v Rafahu posilní Hamas

Palestínčan stojí pri troskách ťažko poškodenej budovy po zásahu izraelských síl v utečeneckom tábore Jenin na Západnom brehu Jordánu vo štvrtok 23. mája 2024. Foto: TASR/AP

Podľa britského rezortu diplomacie takéto zásahy súdov posilnia názor Hamasu, že môže zadržiavať rukojemníkov a zostať v Gaze.

Londýn 25. mája (TASR) - Britská vláda kritizovala rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Londýn tvrdí, že toto rozhodnutie posilní palestínske hnutie Hamas. TASR o tom informuje podľa sobotnej správy agentúry Reuters.

"Dôvod, prečo sa boje (v Pásme Gazy) neprerušili, je ten, že Hamas odmietol veľmi veľkorysú dohodu o rukojemníkoch od Izraela," uviedlo britské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom v piatok večer.

Podľa britského rezortu diplomacie takéto "zásahy súdov posilnia názor Hamasu, že môže zadržiavať rukojemníkov a zostať v Gaze". "A ak sa to stane, nebude ani mier, ani dvojštátne riešenie," dodalo ministerstvo.

MSD v piatkovom rozhodnutí Izraelu tiež prikázal, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo hnutie Hamas počas svojho útoku na Izrael zo 7. októbra 2023. MSD rozhodoval o tejto záležitosti na žiadosť Juhoafrickej republiky (JAR).