Quantcast
< sekcia Zahraničie

Britské médiá informovali o úmrtí 11-mesačného Charlieho Garda

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Stalo sa tak štyri dni po tom, ako jeho rodičia oznámili, že prestávajú bojovať prostredníctvom súdov o to, aby mohol podstúpiť experimentálnu liečbu v Spojených štátoch.

Londýn 28. júla (TASR) - Britské médiá dnes informovali o úmrtí smrteľne chorého Charlieho Garda, 11-mesačného dieťaťa, ktorého osud sa stal predmetom niekoľkomesačného súdneho sporu.

Správu o úmrtí bábätka tlmočil hovorca rodiny. Stalo sa tak štyri dni po tom, ako jeho rodičia oznámili, že prestávajú bojovať prostredníctvom súdov o to, aby mohol podstúpiť experimentálnu liečbu v Spojených štátoch.

Chlapec, v britských médiách známy ako Baby Charlie, ktorý by sa bol za týždeň dožil jedného roka, bol umelo udržiavaný pri živote v jednej z londýnskych nemocníc.

Charlie Gard sa narodil v auguste minulého roka s vážnym genetickým ochorením známym pod skratkou MDDS, čo je choroba na mitochondriálnej úrovni DNA. Spôsobuje slabosť svalov a poškodenie mozgu. Dieťa mohlo dýchať len s pomocou prístrojov.

Podľa britských lekárov bol Charlie pravdepodobne vystavený neustávajúcej bolesti a "experimentálne liečenie bez šance na úspech" by tento stav iba predĺžilo. Rodičia svoj boj napokon vzdali vzhľadom na výrazné zhoršenie stavu dieťaťa, ktorý by už nemohla zlepšiť ani nimi požadovaná liečba v USA.

Spory o ďalší osud Charlieho musel napokon riešiť londýnsky súd a príslušný spor sa ťahal už od februára tohto roku. Naposledy vo štvrtok sudca rozhodol, že chlapček má byť prevezený do hospicu a odpojený od život udržiavajúcich prístrojov. Lekári a rodičia sa totiž nedokázali zhodnúť ani na posledných krokoch smerujúcich k ukončeniu Charlieho života.