Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Zahraničie

Britské úrady rodičom odporučili všímať si príznaky šarlachu u detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť uviedol, že počas uplynulého týždňa bolo len v Anglicku nahlásených viac ako 850 prípadov šarlachu.

Londýn 3. decembra (TASR) - Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) v piatok vyzval rodičov, aby si u detí všímali prípadné príznaky šarlachu. Urobil tak po tom, čo v Británii zomrelo šesť maloletých na závažnú chorobu súvisiacu so streptokokom skupiny A. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

UKHSA uviedol, že päť detí mladších ako desať rokov v Anglicku a jedno vo Walese zomreli po tom, čo im bolo diagnostikované vzácne ochorenie súvisiace s invazívnymi streptokokmi skupiny A.

Podľa zástupcu riaditeľa UKHSA Colina Browna tento rok zaznamenali viac prípadov streptokokových infekcií skupiny A, než je bežné, no "fakt, že sa z týchto infekcií rozvinuli vážne ochorenia, je neštandardný".

"Táto baktéria zvyčajne vyvoláva len miernu infekciu, ktorá spôsobuje bolesť hrdla či šarlach, čo sa však dá ľahko vyliečiť antibiotikami," vysvetlil Brown. Dodal však, že rodičia majú v prípade objavenia podozrivých príznakov u detí čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc.

UKHSA uviedol, že počas uplynulého týždňa bolo len v Anglicku nahlásených viac ako 850 prípadov šarlachu.