< sekcia Zahraničie

Britského poslanca pobodali počas stretnutia s voličmi, útok neprežil

Na snímke polícia a záchranná služba zasahujú na mieste útoku na poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa v Londýne, 15. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Amess bol členom britského parlamentu za obvod Southend West od roku 1997.

Londýn 15. októbra (TASR) - Poslanec britskej Konzervatívnej strany David Amess, ktorého v piatok viackrát bodol 25-ročný útočník pri stretnutí s voličmi v jeho volebnom obvode, zomrel v dôsledku zranení. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na miestnu políciu.

K útoku došlo v metodistickom kostole Belfairs v meste Leigh-on-Sea, približne 62 kilometrov východne od metropoly Londýn, krátko po 12.05 h miestneho času (13.05 h SELČ).

Polícia uviedla, že po útoku na mieste zadržala 25-ročného muža pre podozrenie z vraždy. "Momentálne je vo väzbe a v súvislosti s prípadom po nikom inom nepátrame," uvádza sa vo vyhlásení polície z anglického grófstva Essex.

Policajti na mieste útoku na poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa v Londýne, 15. októbra 2021.
Foto: TASR/AP


Zranený poslanec bol na mieste ošetrený, ale napokon svojim zraneniam podľahol. Polícia ešte mužovu totožnosť nepotvrdila.

Motív útoku nebol bezprostredne známy.

Amess (69) bol členom britského parlamentu za obvod Southend West od roku 1997. Poslancom bol od roku 1983. Podľa prvotných informácií neznámy útočník prišiel na zmienené stretnutie s jeho voličmi v kostole a Amessa viackrát bodol.

Násilie voči britským politikom je ojedinelé. V júni 2016 útočník počas kampane pred referendom o brexite postrelil a následne dobodal poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú. Krajne pravicový extrémista dostal za svoju politicky motivovanú vraždu doživotie, dodáva AP.