Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

Britskí euroskeptici spustili kampaň proti imigrantom z krajín EÚ

Rumunskí migranti, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Voľný pohyb pracovnej sily je jedným zo základných princípov EÚ. Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2011 žijú v súčasnosti v Británii asi dva milióny ľudí z iných členských krajín únie.

Londýn 22. apríla (TASR) - Britská euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) spustila dnes svoju kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu s drsnou správou na billboardoch: Prichádzajú vám zobrať vašu prácu.

Hovorí o pracovníkoch z ďalších krajín Európskej únie, ktorí majú právo žiť v Británii. Na inom reklamnom pútači sa píše, že v Európe hľadá prácu 26 miliónov ľudí, s dodatkom: "O čiu prácu sa usilujú?" informovala agentúra Associated Press.

Vodca strany UKIP Nigel Farage povedal, že reklamné pútače sú "tvrdým odrazom skutočnosti". Podľa iných však zbytočne vyvolávajú paniku a sú xenofóbne. Poslanec Labouristickej strany Mike Gapes obvinil UKIP, že vedie kampaň s cieľom "zasiať strach, nevraživosť a nenávisť voči imigrantom".

Voľný pohyb pracovnej sily je jedným zo základných princípov EÚ. Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2011 žijú v súčasnosti v Británii asi dva milióny ľudí z iných členských krajín únie. To iba mierne prevyšuje počet Britov žijúcich inde v Európe, čo však UKIP nespomína.

Cieľom strany je, aby Británia vystúpila z EÚ, a jej posolstvo nachádza čoraz viac poslucháčov medzi Britmi nespokojnými s hlavnými politickými stranami.

UKIP nemá žiadne kreslo v Dolnej snemovni britského parlamentu, avšak dúfa, že uspeje 22. mája vo voľbách do EP, kde má v súčasnosti deväť poslancov z celkového počtu 73 britských kresiel. Niektoré prieskumy naznačili, že by UKIP mohla vo voľbách do EP získať viac hlasov ako ktorákoľvek iná britská strana.