Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Britský parník Slavonia pred 115 rokmi prvý raz použil signál SOS

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Núdzový signál SOS sa stal oficiálnym spôsobom volania o pomoc 1. júla 1908, keď do platnosti vstúpil Medzinárodný dohovor o rádiotelegrafii.

Ponta Delgada/Bratislava 10. júna (TASR) – Nad hladinou mora i pevninou sa vznáša hmla obmedzujúca viditeľnosť. Cez otvory v trupe lode sa do jej útrob valí voda a éterom sa šíri volanie o pomoc – tri bodky, tri čiarky, tri bodky. Je 10. jún 1909 a parník RMS Slavonia práve po prvý raz vyslal signál SOS. V pondelok 10. júna uplynie od tejto udalosti 115 rokov.

Núdzový signál SOS sa stal oficiálnym spôsobom volania o pomoc 1. júla 1908, keď do platnosti vstúpil Medzinárodný dohovor o rádiotelegrafii. Ten vzišiel z Medzinárodnej rádiotelegrafickej konferencie v Berlíne, ktorá sa konala od 3. októbra do 3. novembra 1906.

Konferencia sa mala pôvodne konať už v roku 1904 a mala nadviazať na výsledky predchádzajúcej konferencie z roku 1903, jej začiatok sa však z rôznych príčin posunul až o dva roky. V roku 1903 sa jej zúčastnilo deväť krajín, v roku 1906 dokonca až 27 krajín. V oboch prípadoch medzi účastníkmi nechýbalo ani Rakúsko-Uhorsko.

Signál SOS bol spočiatku iba zoskupením znakov bez hlbšieho významu, skratkou sa stal až neskôr. Je známych viacero teórií o tom, čo tieto písmená údajne skracujú, dve najrozšírenejšie sú "Save Our Ship" ("Zachráňte našu loď") a "Save Our Souls" ("Spaste naše duše").

V čase vstupu signálu SOS do platnosti patril medzi najmodernejšie spôsoby komunikácie telegraf využívajúci Morseovu abecedu. Vytvoril ju americký vynálezca Samuel Morse a tvorí ju sústava dlhých a krátkych zvukových signálov – čiarok a bodiek. Každé písmeno má priradenú vlastnú štandardnú kombináciu čiarok a bodiek, písmeno S tvoria tri bodky (…), písmeno O tvoria tri čiarky (---). Práve táto jednoduchosť zrejme spôsobila, že voľba účastníkov berlínskej konferencie padla práve na túto kombináciu písmen.

Telegraf mal na palube aj parník Slavonia patriaci britskej spoločnosti Cunard. Loď postavili v roku 1902 a pokrstili ju Yamuna, meno Slavonia dostala až v roku 1903. Námornícka legenda tvrdí, že premenovanie lode prináša smolu. Ak je to naozaj tak, kliatba sa v prípade Slavonie naplnila o šesť rokov neskôr, keď v roku 1909 prevážala emigrantov z Európy do New Yorku. V hmlistom počasí stroskotala pri portugalskom súostroví Azory, ale vďaka signálu SOS jej priplávali na pomoc dve blízke lode. Nehoda sa tak zaobišla bez obetí na životoch.

Signál SOS vyslal v roku 1912 aj "nepotopiteľný" Titanic, cestujúci na jeho palube však nemali toľko šťastia ako tí zo Slavonie. Odhady uvádzajú, že pri potopení Titanicu zahynulo 1490 až 1635 ľudí.

Signál SOS v Morseovej abecede naposledy symbolicky zaznel 1. februára 1999. Od tohto dátumu nákladné lode s výtlakom vyšším ako 300 ton alebo dopravné lode vezúce viac než 12 pasažierov plaviace sa na otvorenom mori povinne vymenili telegrafy za rádiá a satelity. Oficiálne sa tak začala éra globálneho námorného tiesňového a bezpečnostného systému (GMDSS), ktorý vyvinula Medzinárodná námorná organizácia (IMO), špecializovaná organizácia OSN zodpovedná za bezpečnosť námorných lodí.

Signál SOS napriek vyradeniu telegrafov z aktívnej služby naďalej zostáva v platnosti ako jeden zo spôsobov, ktorý možno využiť na volanie o pomoc. Okrem akustickej či vizuálnej podoby napríklad pri svetelnej signalizácii pomocou zrkadla možno jednotlivé písmená napríklad vytvoriť z rôznych materiálov.

Oficiálne vyradenie telegrafov prežila aj morzeovka, naďalej sa využíva napríklad v armáde, námorníctve, či medzi rádioamatérmi.

V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy

Vláda chce do ústavy zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.