Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Zahraničie

Britský premiér odsúdil nepochopiteľný útok nožom vo Francúzsku

Britský premiér Rishi Sunak reční počas spoločnej tlačovej konferencie s americkým prezidentom Joeom Bidenom po stretnutí v Bielom dome vo Washingtone vo štvrtok 8. júna 2023. Foto: TASR/AP

Z útoku vo štvrtok ráno v parku pri jazere v Annecy je podozrivý sýrsky utečenec. Pobodal šiestich ľudí.

Washington 9. júna (TASR) - Britský premiér Rishi Sunak vo štvrtok odsúdil útok nožom v meste Annecy vo francúzskych Alpách, pri ktorom utrpeli zranenia štyri deti v predškolskom veku vrátane jedného zo Spojeného kráľovstva. TASR informáciu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

"V myšlienkach sme všetci s tými, ktorých postihol tento nepochopiteľný útok, vrátane britského dieťaťa," povedal Sunak na začiatku tlačovej konferencie s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome.

Na Twitteri reagoval aj britský minister zahraničných vecí James Cleverly. "Je to strašné. Dnešný útok v Annecy, pri ktorom utrpeli zranenia malé deti, bol zbabelým činom. Stojíme pri (francúzskej ministerke zahraničných vecí Catherine) Colonnovej a pri ľude Francúzska. Sme pripravení pomôcť s čímkoľvek, čo je v našich silách," napísal.

Z útoku vo štvrtok ráno v parku pri jazere v Annecy je podozrivý sýrsky utečenec. Pobodal šiestich ľudí. Zrejme nemal "teroristický motív", aj keď ten ešte nie je známy, informovala vyšetrujúca prokurátorka Line Bonnetová-Mathisová.

Pri útoku utrpeli život ohrozujúce zranenia štyri deti vo veku od 22 mesiacov do troch rokov, ale zranené sú aj dve dospelé osoby.

Podľa prokurátorky aj francúzskej premiérky Élisabeth Bornovej mal útočník štatút utečenca vo Švédsku; dostal ho v apríli. Ide o 31-ročného Sýrčana, zatkli ho na mieste činu.

Vo videu, ktoré mala možnosť vidieť AFP a ktorého pravosť potvrdil i zdroj oboznámený s prípadom, útočníka počuť dvakrát po anglicky povedať "v mene Ježiša Krista". Útočník mal na sebe kríž, keď ho krátko po čine zatkli.