< sekcia Zahraničie

Brusel upozornil Maďarsko, že uzavretie hraníc môže byť diskriminujúce

Maďarsko od 1. septembra uzavrelo svoje hranice pre zahraničných občanov. Platia však niektoré výnimky pre nákladnú dopravu a tzv. pendlerov. Na archívnej snímka kontrola maďarskej polície z hraničného priechodu Rajka - Čunovo pri vstupe do Maďarska 1. septembra 2020. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Reynders spresnil, že list do Budapešti naformuloval spolu s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou.

Brusel 1. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok upozornila maďarskú vládu, ktorá od 1. septembra z dôvodu pandémie nového typu koronavírusu opäť uzavrela hranice krajiny, na diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a tiež na dôležitosť "integrity schengenského priestoru".

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders na svojom účte na Twitteri oznámil, že v tejto súvislosti už poslal list vláde Viktora Orbána.

Maďarsko povolilo výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na svoje územie pre občanov ostatných krajín Vyšehradskej štvorky - Českej republiky, Slovenska a Poľska. Občania V4 môžu vstúpiť na územie Maďarska, ak sa preukážu negatívnym testom na COVID-19 vykonaným za posledných päť dní.

Reynders spresnil, že list do Budapešti naformuloval spolu s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou. "Pripomíname v ňom dôležitosť integrity schengenského priestoru a uplatňovanie opatrení na hraniciach, ktoré nie sú diskriminačné pre občanov a obyvateľov EÚ," uviedol eurokomisár na Twitteri.

Johanssonová odkázala, že akékoľvek opatrenie, ktoré nebude rešpektovať tieto základné princípy európskeho práva, musí byť "okamžite zrušené".

Reynders a Johanssonová skontaktujú príslušné maďarské orgány, aby získali viac informácií o nových hraničných opatreniach.

Túto informáciu potvrdil aj hovorca EK Christian Wigand počas utorňajšieho brífingu s novinármi, keď spresnil, že "nie je možné diskriminovať európskych občanov na základe ich štátnej príslušnosti".

Európska komisia sľubuje lepšiu koordináciu medzi 27 členskými krajinami Únie pri harmonizácii kritérií na definovanie rizikových krajín a oblastí z hľadiska šírenia koronavírusu. Nemecko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ, na základe chystaných návrhov eurokomisie pripravilo dokument, o ktorom budú v stredu v Bruseli rokovať veľvyslanci členských krajín EÚ (COREPER). Dôvodom je skutočnosť, že počas posledných mesiacov členské krajiny Únie zavádzali rôzne obmedzenia na svojich hraniciach, čo viedlo k nejednotnému prístupu z hľadiska cestovania pre obyvateľov EÚ.