Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. december 2025Meniny má Dagmar
< sekcia Zahraničie

Buldozéry prehrabávajú sutiny po zemetrasení a hľadajú obete

Foto: TASR/AP

Afgánske úrady dnes oznámili, že zatiaľ sa našli dve telá žien a 69 obetí je stále pochovaných v sutinách.

Kábul 13. júna (TASR) - Buldozéry prehrabávajú tony skál a hliny v nádeji, že nájdu 71 obetí zosuvu pôdy, ku ktorému došlo začiatkom tohto týždňa po dvoch zemetraseniach v oblasti pohoria Hindúkuš v severnom Afganistane.

Afganské úrady dnes oznámili, že zatiaľ sa našli dve telá žien a 69 obetí je stále pochovaných v sutinách.

K pohrome došlo v okrese Burka v provincii Baglán, 200 kilometrov severne od hlavného mesta Kábul.

Hovorca provincie informoval, že rodinám obetí prisľúbili odškodné od afganskej vlády a do oblasti doručujú humanitárnu pomoc.

Foto: TASR/AP
V okrese Burka sú odľahlé horské dediny. V oblasti nie sú žiadne nemocnice, úrady tam preto z najbližšieho mesta hneď vyslali zdravotníkov a sanitky.

Dedina Saji Hazara, ktorá je domovom približne 20 rodín, je pochovaná pod asi 30 metrov hrubou vrstvou skál a zeminy.

Americký geofyzikálny inštitút (USGS) uviedol, že jedno zemetrasenie s magnitúdou 5,4 zasiahlo oblasť v pondelok dopoludnia 11. júna a pol hodiny po ňom nasledovalo druhé zemetrasenie s magnitúdou 5,7. Otrasy bolo cítiť aj v Kábule.