< sekcia Zahraničie

Bulharsko od piatku zavádza prísnejšie epidemiologické opatrenia

Ilustračné foto. Foto: TASR/BTA - Minko Černev

V rámci EÚ má Bulharsko po Belgicku a Česku tretí najvyšší počet úmrtí na 100 000 obyvateľov za obdobie posledných 14 dní.

Sofia 25. novembra (TASR) – Bulharská vláda v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu v stredu oznámila návrat k prísnejším epidemiologickým opatreniam, v rámci ktorých v krajine zavrú reštaurácie či školy. Nové opatrenia začnú platiť od piatku a potrvajú do 21. decembra. Informovala o tom agentúra AFP.

Kaviarne a reštaurácie, ktoré boli počas posledných dvoch týždňov otvorené aj napriek narastajúcemu počtu nových prípadov a úmrtí, tentokrát zostanú zatvorené. Reštaurácie budú môcť ponúkať iba jedlo a nápoje so sebou. Okrem nich ostanú zatvorené aj nákupné centrá, kasína či fitness centrá.

Školy a univerzity prejdú na distančnú výučbu. Škôlky budú zatvorené. Kapacita divadiel bude môcť byť naplnená na 30 percent. Otvorené však zostanú kostoly a modlitebne. Na rozdiel od jarného lockdownu však vláda neobmedzí cestovanie a otvorené zostanú aj parky. Tamojšie úrady dúfajú, že nové opatrenia prinesú výsledky po dvoch až troch týždňoch.

Bulharské zdravotníctvo bolo podľa agentúry Reuters v posledných týždňoch preťažené jednak v dôsledku prudkého nárastu počtu pacientov, ktorí potrebovali hospitalizáciu, ako aj z dôvodu veľkého nedostatku zdravotníckeho personálu s viac ako dvoma tisíckami nakazených lekárov a zdravotných sestier.

Ďalej podľa agentúry doteraz v Bulharsku evidovali 129 348 prípadov a 3226 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Hospitalizovaných je 6 365 pacientov. Z nich sa zhruba 400 nachádza na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V rámci EÚ má Bulharsko po Belgicku a Česku tretí najvyšší počet úmrtí na 100 000 obyvateľov za obdobie posledných 14 dní.