Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bulharsko: Populisti odišli z koalície, možná je menšinová vláda

Bulharský premiér Kiril Petkov, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Bulharsko koncom roka 2020 vetovalo začiatok takýchto rozhovorov s odôvodnením, že Severné Macedónsko neplní dvojstrannú dohodu podpísanú v roku 2017.

Sofia 8. júna (TASR) - Bulharský premiér Kiril Petkov v stredu vyhlásil, že je pripravený viesť menšinovú vládu. Populistická strana Je taký národ (ITN) totiž odišla zo štvorčlennej koalície, ktorá sa dostala k moci koncom vlaňajška. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Hudobník a podnikateľ Slavi Trifonov, ktorý vedie stranu Je taký národ, oznámil, že sťahuje z vlády štyroch straníckych ministrov a dôvodom je Petkovova politika týkajúca sa záležitostí Severného Macedónska a rozpočtu.

Petkovovu prozápadnú vládu nacionalistickí kritici, ako napríklad Trifonov, obviňujú z plánu odvolať veto Bulharska týkajúce sa začiatku prístupových rozhovorov EÚ so Severným Macedónskom.

Bulharsko koncom roka 2020 vetovalo začiatok takýchto rozhovorov s odôvodnením, že Severné Macedónsko neplní dvojstrannú dohodu podpísanú v roku 2017.

"Sme pripravení na menšinovú vládu," reagoval Petkov po odchode ITN z vládnej koalície. Medzi odchádzajúcimi je aj ministerka zahraničných vecí Teodora Genčovská.

Predtým traja ministri z ITN odišli zo zasadnutia vlády a vysvetlili to tak, že ich návrhy na zmeny v súčasnom štátnom rozpočte neboli náležite prerokované a posúdené.

Petkov zasa obvinil ITN, že požaduje dodatočných 3,6 miliardy levov (1,84 miliardy eur) pre spoločnosti zaoberajúce sa výstavbou ciest, ktoré majú údajne blízko k bývalému bulharskému premiérovi Bojkovi Borisovovi.

Ďalšími Petkovovými koaličnými partnermi sú socialisti a aliancia Demokratické Bulharsko. Vláda štyroch strán mala v parlamente väčšinu 131 z 240 poslancov.