Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Zahraničie

Bulharský premiér zastavil práce na stavbe ropovodu South Stream

Plamen Orešarski. FOTO TASR/AP

Cieľom výstavby ropovodu bolo obídenie Ukrajiny ako tranzitnej krajiny a skonsolidovanie energetického zovretia Európy Ruskom.

Sofia 8. júna (TASR) - Bulharský premiér Plamen Orešarski dnes nariadil ukončenie stavebných prác na ropovode South Stream; projekt vedie ruská spoločnosť Gazprom.

Cieľom výstavby ropovodu bolo obídenie Ukrajiny ako tranzitnej krajiny a skonsolidovanie energetického zovretia Európy Ruskom, napísala agentúra AP.

Orešarski vyhlásil - po dnešnom stretnutí s americkým senátormi Johnom McCainom, Christopherom Murphym a Ronom Johnsonom - že nariadil zastaviť všetky práce na spornom projekte. Práce budú pokračovať až po konzultáciách s Bruselom.

Európska komisia začala minulý týždeň konanie proti balkánskej krajine a požiadala o zastavenie stavebných prác. Komisia tvrdí, že Bulharsko nedodržalo pravidlá vnútorného trhu Európskej únie týkajúce sa verejného obstarávania.

"Chápeme, že sú nejaké problémy týkajúce sa projektu ropovodu South Stream," povedal McCain. Dodal, že "samozrejme, chceme čo najmenšiu účasť Ruska".