Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bývalý rakúsky kancelár Kurz sa stal prvýkrát otcom

Na archívnej snímke Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Vo verejnom živote sa Kurzovi darí menej. Špeciálna protikorupčná prokuratúra podozrieva Kurza a niektorých jeho spolupracovníkov zo sprenevery.

Viedeň 27. novembra (TASR) – Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a bývalý dvojnásobný spolkový kancelár Sebastian Kurz sa v sobotu v skorých ranných hodinách stal prvýkrát otcom. Jeho priateľka Susanne Thierová mu porodila syna, informovali rakúske médiá.

"Sme nesmierne šťastní a veľmi vďační! Susanne a naše dieťa sa majú dobre a tešíme sa na úžasnú spoločnú úlohu a naše prvé Vianoce v trojici. Ďakujeme celému nemocničnému tímu za jeho láskyplnú starostlivosť," napísal 35-ročný Kurz na Facebooku.

Meno dieťaťa dvojica zatiaľ nezverejnila.

Vo verejnom živote sa Kurzovi darí menej. Minulý týždeň ho parlament jednomyseľne zbavil poslaneckej imunity, aby mohlo byť voči nemu vedené vyšetrovanie podozrení z korupcie. Tento krok podporil aj samotný Kurz a jeho ÖVP.

Špeciálna protikorupčná prokuratúra podozrieva Kurza a niektorých jeho spolupracovníkov zo sprenevery. Kurz zo štátnych peňazí údajne financoval prieskumy verejnej mienky, pomocou ktorých sa dostal do čela strany a neskôr aj vlády. Okrem toho sa údajne dopustil krivej výpovede pred parlamentným výborom pre vyšetrovanie korupčného škandálu Ibiza. Kurz všetky obvinenia odmieta, 11. októbra však pod verejným tlakom druhýkrát odstúpil z funkcie kancelára, ktorým bol od 7. januára 2020.

Kurz v mladom veku zaznamenal strmý kariérny rast: v 27 rokoch sa stal ministrom zahraničných vecí a v 31 rokoch spolkovým kancelárom. Jeho prvé funkčné obdobie na čele kabinetu sa tiež skončilo predčasne v máji 2019 po vyše poldruha roku v dôsledku obvinení z korupcie v prípade Ibiza voči koaličnému partnerovi FPÖ. V rámci vyšetrovania tohto prípadu polícia neskôr objavila aj písomnú komunikáciu z prostredia ÖVP. To napokon viedlo ku Kurzovmu pádu.