< sekcia Zahraničie

Macron navštívil vojakov v operácii Barkhane

Na snímke Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Pred stretnutím a spoločným jedlom s francúzskymi jednotkami sa Macron stretol s čadským prezidentom Idrissom Débym.

N'Djamena 23. decembra (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu navštívil francúzskych vojakov v Čade. Priniesol im šampanské, foie gras (paštétu z kačacej pečene) a čokoládu. Informovala o tom agentúra AFP.

Macron pristál na leteckej základni Kossei v blízkosti hlavného mesta Čadu N'Djamena. Základňa je nervovým centrom operácie Barkhane, ktorej hlavnou úlohou je boj proti extrémistickým skupinám v africkom regióne Sahel (patria sem krajiny ako Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia a Niger).

Pred stretnutím a spoločným jedlom s francúzskymi jednotkami sa Macron stretol s čadským prezidentom Idrissom Débym. Francúzsky prezident absolvoval podobnú cestu minulý rok pred Vianocami, keď navštívil francúzskych vojakov v Nigeri, ktorí sú tiež zapojení do bojových akcií v rámci operácie Barkhane.

Francúzsky prezident hovoril aj s veliteľmi britských, estónskych, nemeckých a španielskych jednotiek, ktoré sa zúčastňujú na operácii.

Spolu s Macronom prišiel aj šéfkuchár Elyzejského paláca Guillaume Gomez, ktorý sa postaral o to, aby jednotky dostali sviatočné jedlo napriek teplotám, ktoré môžu dosiahnuť až 32 stupňov Celzia.

Operácia Barkhane pôsobí v západnej a strednej Afrike a zúčastňuje sa na nej 4500 vojakov. Je najväčšou vojenskou misiou Francúzska v zámorí.