Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

CENTCOM: Americká armáda zničila plavidlá húsíov v Červenom mori

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

CENTCOM tiež uviedlo, že húsíovia, ktorí ovládajú najľudnatejšie oblasti Jemenu, okrem toho vypálili do Adenského zálivu tri protilodné balistické rakety.

Washington 23. júna (TASR) — Americké sily počas uplynulých 24 hodín zničili v Červenom mori tri bezposádkové plavidlá jemenských povstalcov húsíov, uviedlo v noci na nedeľu ústredné velenie americkej armády (CENTCOM). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

CENTCOM tiež uviedlo, že húsíovia, ktorí ovládajú najľudnatejšie oblasti Jemenu, okrem toho vypálili do Adenského zálivu tri protilodné balistické rakety. Údajne neboli hlásené žiadne zranenia ani významné škody na amerických alebo obchodných plavidlách.

Húsíjské milície od vlaňajšieho novembra útočia na lode vo vodách pri pobreží Jemenu, aby takto - podľa vlastných slov - vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi, ktorí v Pásme Gazy od októbra 2023 čelia ofenzíve izraelskej armády.

Útoky jemenských povstalcov narušili globálnu lodnú dopravu a prinútili niektoré veľké prepravné firmy, aby svoje lode posielali na dlhšie a drahšie trasy okolo južného cípu Afriky. Podnietili tiež obavy, že vojna v Pásme Gaze by sa mohla rozšíriť a destabilizovať celý región.