< sekcia Zahraničie

Cenu D. Caruanovej Galiziovej za žurnalistiku získal Projekt Pegasus

Na archívnej snímke zo 16. októbra 2018 kvety a sviečka sú položené pred fotografiou zosnulej maltskej blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej. Foto: TASR/AP

Porota ocenila, že ocenení novinári prenikli do zákulisia špehovacieho systému Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group.

Brusel 14. októbra (TASR) - Historicky prvá Cena Daphne Caruanovej Galiziovej za žurnalistiku bola vo štvrtok udelená novinárom z Projektu Pegasus, ktorí pracovali pod taktovkou neziskovej organizácie Forbidden Stories. Informovalo o tom tlačové stredisko Európskeho parlamentu (EP).

Slávnostné odovzdávanie otvoril predseda EP David Sassoli. "Gratulujem organizácii Forbidden Stories a novinárom z Projektu Pegasus, ktorí získali prvú Cenu Daphne Caruanovej Galiziovej. Chrániť a podporovať novinárov, je v životnom záujme demokratických spoločností. Ďakujem za vašu neoceniteľnú prácu," vyhlásil Sassoli.

Generálny tajomník Medzinárodnej federácie novinárov Anthony Bellanger v mene 29 členov európskej poroty odovzdal zástupcom organizácie finančnú odmenu vo výške 20.000 eur.

Forbidden Stories je nezisková organizácia novinárov, ktorej poslaním je pokračovať v investigatívnej práci zavraždených, väznených alebo zastrašovaných novinárov. Vznikla v roku 2017 a spolu s partnermi pokračuje nielen v práci Daphne Caruanovej Galiziovej, ale aj novinárov, ktorí boli zavraždení pre svoju investigatívnu činnosť v oblasti environmentálnej trestnej činnosti alebo zločinov mexických kartelov.

Porota ocenila, že ocenení novinári prenikli do zákulisia špehovacieho systému Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group. Organizácia Forbidden Stories zistila, že špionážny softvér Pegasus bol vo veľkej miere zneužívaný, čo je v rozpore s tým, čo NSO Group tvrdila celé roky. Z uniknutých údajov vyplynulo, že terčom sledovania bolo najmenej 180 novinárov z celého sveta. Medzi potenciálnymi cieľmi boli tiež obhajcovia ľudských práv, akademici, podnikatelia, právnici, lekári, odboroví predáci, diplomati, politici a viaceré hlavy štátov.

Cena Daphne Caruanovej Galiziovej vznikla na základe rozhodnutia predsedníctva Európskeho parlamentu v decembri 2019 na počesť tejto maltskej protikorupčnej investigatívnej novinárky a blogerky, ktorá zahynula v roku 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej aute. Cena je určená pre profesionálnych novinárov, ktorí pracujú na ochrane slobody, rovnosti a príležitostí.

"Ocenenie, spolu s finančnou odmenou vo výške 20.000 eur, je prejavom jednoznačnej podpory investigatívnej žurnalistiky zo strany Európskeho parlamentu a zdôraznením významu slobody tlače," uviedol Európsky parlament v oficiálnej tlačovej správe.

Cena Daphne Caruanovej Galiziovej bude udeľovaná každoročne okolo 16. októbra, teda v deň výročia zavraždenia maltskej novinárky.