Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Zahraničie

VIDEO: Černochová: Som rada, že Česko stojí na správnej strane

Na snímke ľudia si prezerajú fotografie na oslavách Dňa vojnových veteránov na Námestí Mieru v Prahe. Praha, 11. novembra 2022. Foto: TASR Barbora Vizváryová

Nechceme, aby niekde na svete umierali ľudia, aby agresor bezprecedentným spôsobom vraždil civilistov, deti, vyhlásila Černochová so želaním, že sa konflikt čoskoro skončí.

Praha 11. novembra (TASR) - Som rada, že ako ministerka obrany môžem povedať, že naša krajina stojí na tej správnej strane, na strane demokracie a na strane krajiny, ktorá si zaslúži byť slobodná. V súvislosti s vojnou na Ukrajine to česká ministerka obrany Jana Černochová povedala v piatok na oslavách Dňa vojnových veteránov na Námestí mieru v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR.

"Nedá sa nezmieniť to, že v blízkosti našej krajiny je 261 dní vojnový konflikt," povedala ministerka. "Nechceme, aby niekde na svete umierali ľudia, aby agresor bezprecedentným spôsobom vraždil civilistov, deti," vyhlásila Černochová so želaním, že sa konflikt čoskoro skončí.

"Sme na Námestí mieru. Kde inde by som také želanie mala povedať než tu, že sa mieru na východe od nás dočkáme čo najskôr a že ľudia prestanú zomierať len preto, že si niekto chce ďalej riešiť svoje mocenské chúťky," dodala šéfka rezortu obrany.
Na pražskom Námestí mieru sa oslavy konali po ôsmykrát. S nápadom prišla pred rokmi sama Černochová, keď bola starostkou Prahy 2. Jej cieľom bolo priblížiť spomienku a armádu ľuďom, preto si na námestí mohli aj tento piatok prezrieť vojenskú techniku, vyskúšať zbrane či výstroj. Pre 30 novodobých veteránov vznikol na mieste krížikový háj.

"Keď sme uvažovali, ako im vzdať úctu, tak sme vymysleli krížikový háj, ktorý je tu v blízkosti. Tam si každý z vás môže napísať odkaz, poďakovanie, prejav úcty. Položiť kvety, zapáliť sviečku, zakopať krížik do zeme a pokloniť sa pamiatke aj našich padlých vojakov a jednej vojačke," vysvetlila zámer ministerka obrany.

Na snímke príslušníci čestnej stráže na oslavách Dňa vojnových veteránov na Námestí Mieru v Prahe. Praha, 11. novembra 2022.
Foto: TASR Barbora Vizváryová


Náčelník generálneho štábu Armády ČR Karel Řehka uviedol, že žijúcich veteránov z druhej svetovej vojny je v Česku ešte viac než 120. Tých novodobých je viac ako 16.000 a pribúdajú každým dňom.

Obrana krajiny podľa neho nie je len záležitosťou armády, ale celej spoločnosti. "To je o tom, že spoločnosť má svoje hodnoty, ktoré miluje, je schopná za ne bojovať a podieľajú sa na tom všetci," dodal Řehka.


(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)