Quantcast
< sekcia Zahraničie

Červený kríž preverí zaobchádzanie so zajatými obrancami v Azovstale

Na archívnej snímke z 10. mája 2022, ktorú poskytol pluk Azov Národnej gardy Ukrajiny, príslušník ukrajinskej jednotky špeciálneho určenia Azov, zranený počas bojov protu ruským jednotkám, pózuje fotografovi v oceliarni Azovstaľ v Mariupole. Foto: TASR/AP

Hovorkyňa MVČK Mirella Hodeibová uviedla, že práve registrácia zo strany MVČK môže týchto vojakov ochrániť pred rizikom, že zmiznú bez stopy.

Kyjev 23. mája (TASR) - Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v pondelok uviedol, že preverí podmienky a zaobchádzanie s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa vzdali v oceliarňach Azovstaľ v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol.

Informovala o tom agentúra EFE, ktorá pripomenula, že týchto vojakov prevzalo Rusko ako svojich vojnových zajatcov.

Hovorkyňa MVČK Mirella Hodeibová uviedla, že práve registrácia zo strany MVČK môže týchto vojakov ochrániť pred rizikom, že zmiznú bez stopy.

Súčasne však dodala, že informácie o počte a osobných údajoch ukrajinských bojovníkov, ktorí opustili oceliarne, "zostanú dôverné a nebudú zverejnené".

Hovorkyňa zároveň oznámila, že rodiny, ktoré pátrajú po nezvestných príbuzných, sa môžu obrátiť na kanceláriu Centrálnej pátracej agentúry MVČK (CTA).

Pripomenula tiež, že MVČK v marci zriadil samostatnú CTA, ktorá sa zaoberá výlučne "medzinárodným ozbrojeným konfliktom na Ukrajine".

Ukrajinskí vojaci bránili prístavné mesto Mariupol pred ruskými jednotkami 80 dní. Poslednou baštou ich odporu v meste bol rozsiahly komplex oceliarní Azovstaľ, kam sa spolu s ukrajinskými vojakmi uchýlili aj stovky civilistov.

Ukrajinskí vojaci, ktorí komplex bránili, začali skladať zbrane a vzdávať sa 16. mája. Presný počet vojakov, ktorí sa vzdali, nie je známy.

Moskva odvtedy zverejnila niekoľko videí a fotografií týchto vojakov, najmä zranených, ktorí sa liečia v nemocniciach. Miesto, kam ich previezli, ani celkový počet zajatcov však nie sú známe, uviedla agentúra EFE. Mnohí z nich sú podľa nej príslušníkmi jednotky špeciálneho určenia Azov. Ruské ministerstvo spravodlivosti žiada ruský najvyšší súd, aby túto jednotku označil za teroristickú organizáciu.