Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Zahraničie

Česi poškodzujú pamätníky červenoarmejcov, historik upozorňuje na omyl

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa vojenského historika Eduarda Stehlíka si ľudia vyberajú na vyjadrenie svojich názorov na Rusko zlý terč; v Červenej armáde totiž bojovalo aj mnoho Ukrajincov.

Praha 15. marca (TASR) - Česi v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine poškodzujú pomníky vojakom Červenej armády z druhej svetovej vojny. Nápisy či farby ukrajinskej vlajky sa objavili v Brne alebo v Kuřimi, upozornila v pondelok stanica ČT24.

V meste Přibyslav sa magistrát pre opakované vandalstvo rozhodol sochu červenoarmejcov dočasne uschovať do depozitára. Čoskoro po ruskom útoku ju zakryla ukrajinská vlajka – a zase zmizla. Sochu do nej niekto halil opakovane. Keď mesto skulptúru zabalilo do ochranného obalu, nevydržal ani ten.

Pomník vojakom Červenej armády niekto posprejoval aj v meste Kuřim, teraz už je čistý. "Socha zatiaľ zostane tam, kde je. Sme totiž toho názoru, že obrazoborectvo nemôže zmeniť dejiny," uviedol kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Na pamätník červenoarmejca na Moravskom námestí v Brne niekto namaľoval srdce v národných farbách Ukrajiny.

Podľa vojenského historika Eduarda Stehlíka si však ľudia vyberajú na vyjadrenie svojich názorov na Rusko zlý terč; v Červenej armáde totiž bojovalo aj mnoho Ukrajincov. Historik tvrdí, že Červenú armádu nemožno zamieňať so súčasnými ruskými vojakmi.

"Každý, kto niečo také urobí, by si mal uvedomiť, že celý rad pomníkov alebo vojnových hrobov, ktoré sú na území Českej republiky, je venovaný vojakom Červenej armády, z ktorých veľmi podstatnú časť tvorili Ukrajinci, teda starí otcovia tých, ktorí tam teraz bojujú proti ruskej agresii," upozorňuje Stehlík.

Ukrajinci tvoria aj významnú časť sovietskych vojakov pochovaných na Olšanských cintorínoch v Prahe. Tamojší pomník červenoarmejcom sa zatiaľ nikto nepokúsil poškodiť.

"Brutálny útok na suverénnu krajinu, ktorý vykonala Ruská federácia vo vzťahu k Ukrajine, bude do značnej miery nielen u nás, ale aj v mnohých ďalších krajinách v Európe vymazávať osloboditeľskú misiu, keď Červená armáda porazila nacistické Nemecko. Bude chápaná ako armáda agresora," obáva sa Stehlík.

"Ľudia majú relatívne krátku pamäť; celý rad vecí postupne vymizne a zostane to, čo sme zažili na vlastnej koži alebo zažívame v súčasnej dobe," vysvetľuje český vojenský historik.