Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Náboj manželke Babiša poslal muž, ktorý medzičasom spáchal samovraždu

Neúspešný prezidentský kandidát a bývalý český premiér Andrej Babiš (vpravo v popredí) a jeho manželka Monika Babišová vychádzajú z volebnej miestnosti po odovzdaní hlasov v druhom kole prezidentských volieb v českých Průhoniciach v piatok 27. januára 2023. Foto: TASR/AP

Vyšetrovatelia prípad kvalifikovali ako nebezpečné vyhrážanie. Chcú ho však odložiť, lebo podozrivý zomrel. Podľa ich zistení nikto ďalší podobný výhražný list nedostal.

Praha 1. februára (TASR) - Česká polícia objasnila prípad výhražného listu s nábojom, ktorý pred druhým kolom prezidentských volieb dostala manželka expremiéra a neúspešného kandidáta na prezidenta Andreja Babiša. Prípad odloží, pretože podozrivý medzičasom zomrel. Polícia v stredu na sociálnej sieti Twitter naznačila, že išlo o samovraždu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Prípad výhražného listu s nábojom odoslaným z Brna, ktorý dostala manželka pána Babiša, sme na základe výsledkov znaleckých skúmaní zaistených dôkazov objasnili. Môžeme tiež skonštatovať, že nešlo o ostrý náboj," spresnila polícia.

Vyšetrovatelia prípad kvalifikovali ako nebezpečné vyhrážanie. Chcú ho však odložiť, lebo podozrivý zomrel. Podľa ich zistení nikto ďalší podobný výhražný list nedostal.

"K objasneniu celej veci významne napomohli tiež informácie získané v rámci preverovania okolností samovraždy muža, ku ktorej došlo v minulých dňoch v Brne," doplnila polícia.

Okrem obálky adresovanej expremiérovej žene prišiel v predvolebnej kampani anonymný list aj Babišovi. Odosielateľ sa mu v ňom vyhrážal smrťou.

Expremiér v oboch prípadoch zvolal mimoriadnu tlačovú konferenciu. "Prestaňme s tou zlobou, nenávisťou a agresivitou," vyzval vtedy ľudí. Jeho protikandidát Petr Pavel aj niektorí vládni politici vyhrážky odsúdili. Zároveň však Babiša upozornili, aby zmiernil štýl kampane.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)