< sekcia Zahraničie

Česká vláda zvažuje skrátiť platnosť testov na koronavírus

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V Česku za stredu pribudlo 1497 prípadov koronavírusu. V nemocniciach aktuálne leží viac ako 400 ľudí.

Praha 14. októbra (TASR) - Česká vláda zvažuje skrátenie platnosti testov na koronavírus. Kratšia by mohla byť aj karanténa ukončená PCR testom. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz.

Karanténne opatrenia by sa mohli v ČR meniť od 25. októbra, o novej podobe pravidiel však zatiaľ nebolo rozhodnuté. Detaily má české ministerstvo zdravotníctva predstaviť v piatok.

Český premiér Andrej Babiš sa vo štvrtok vyjadril, že platnosť antigénových testov by sa mala skrátiť na 24 hodín a platnosť PCR testov na 72 hodín. Rezort zdravotníctva príslušný návrh podľa neho predloží na prerokovanie vláde v pondelok, informoval český Deník N.

O možnom skrátení platnosti testov na koronavírus už rokovala česká Rada vlády pre zdravotné riziká. Vo štvrtok to uviedla hlavná hygienička Pavla Švrčinová. Ak sa situácia podľa nej zhorší, nezaočkované osoby by mohli mať obmedzený vstup na niektoré akcie. V prípade ďalšieho zhoršenia pandemickej situácie by mohlo podľa Švrčinovej dôjsť aj k ukončeniu uznávania antigénových testov.

"Môžeme ísť aj touto cestou, ale zatiaľ to nie je na stole," povedala Švrčinová podľa portálu Novinky.cz.

Miloslav Ludvík, riaditeľ Fakultnej nemocnice v Motole v rozhovore pre spravodajskú televíziu ČT24 vo štvrtok predpoludním povedal, že nepredpokladá dramatické zhoršovanie pandemickej situácie v ČR. Zároveň však dodal, že všetko sa bude odvíjať od počtu zaočkovaných ľudí. Väčšinu hospitalizovaných pacientov v pražskom Motole podľa neho tvoria nezaočkované osoby.

V Česku za stredu pribudlo 1497 prípadov koronavírusu. V nemocniciach aktuálne leží viac ako 400 ľudí.