Quantcast
< sekcia Zahraničie

Česko odobralo 13 firmám nevyužívanú kapacitu v plynových zásobníkoch

Ilustračné foto. Foto: TASR – Milan Kapusta

V súčasnosti sú české plynové zásobníky podľa predstaviteľov vlády naplnené na 80 percent a toto číslo by do začiatku vykurovacej sezóny chceli ešte zvýšiť.

Praha 16. augusta (TASR) - České ministerstvo priemyslu a obchodu odobralo 13 firmám kapacitu na skladovanie plynu v zásobníkoch, ktorú nevyužívali. Firmy prišli o celkovú kapacitu v objeme 261 miliónov metrov kubických. V utorok to uviedol Marek Vošahlík z Ministerstva priemyslu a obchodu ČR, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe s odvolaním na Českú televíziu.

Ministerstvo využilo nové pravidlo "use it or lose it", teda využívaj to alebo o to prídeš. Princíp zaviedla novela energetického zákona, ktorú v júni podpísal prezident Miloš Zeman. O kapacitu prišla okrem iných aj firma Moravia Gas Storage, ktorú spoluvlastní ruský Gazprom.

"Opatrenie 'use it or lose it' z dielne ministerstva priemyslu a obchodu posilňuje energetickú bezpečnosť Českej republiky tým, že má brániť blokovanie prázdnej kapacity plynových zásobníkov," vysvetlil Vošahlík. Práve vďaka tomuto opatreniu môže podľa neho kapacita zásobníkov prejsť na iných užívateľov, ktorí ju môžu získať v aukcii.

"Štát robí iba to, čo už avizoval pred časom. Je to súbor opatrení, ktoré majú zaistiť využitie podzemných zásobníkov, teda voľných kapacít tak, aby nás nemohla prekvapiť zima," okomentoval v Českej televízii situáciu poradca v odbore plynárenstva Vratislav Ludvík. Podľa neho je potrebné, aby sa kapacita podzemných zásobníkov priblížila najmenej 90 percentám.

V súčasnosti sú české plynové zásobníky podľa predstaviteľov vlády naplnené na 80 percent a toto číslo by do začiatku vykurovacej sezóny chceli ešte zvýšiť.