Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Česko spúšťa očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti COVID-19

Na archívnej snímke minister zdravotníctva Českej republiky Vlastimil Válek. Foto: TASR Pavel Neubauer

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek vyzval na očkovanie najmä osoby staršie ako 60 rokov a ľudí z tzv. rizikových skupín.

Praha 18. júla (TASR) - V Česku sa od pondelka začína očkovať štvrtou, posilňujúcou, dávkou vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva ČR.

Druhá posilňovacia dávka vakcíny proti koronavírusu je v podstate štvrtým očkovaním v rámci tejto schémy a je dostupná pre všetkých záujemcov nad 18 rokov, ktorým od podania tretej dávky vakcíny uplynuli aspoň štyri mesiace, uviedlo ministerstvo, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra DPA.

Štvrtú dávku môžu ľudia dostať v očkovacích centrách a niektorých nemocniciach a neskôr u všeobecných lekárov. K dispozícii bude vakcína spoločností Pfizer alebo Moderna, informoval web Novinky.cz.

Na štvrtú dávku môžu ľudia zatiaľ prísť bez registrácie, ministerstvo zdravotníctva spustí rezervačný systém 15. augusta.

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek vyzval na očkovanie najmä osoby staršie ako 60 rokov a ľudí z tzv. rizikových skupín. Zdôraznil však, že očkovanie je úplne dobrovoľné.

Zdravotnícky pracovník pripravuje injekciu vakcíny CoronaVac v prvý deň očkovacej kampane COVID-19 pre deti vo veku 3 a 4 rokov v očkovacom centre v Rio de Janeiro v Brazílii, piatok 15. júla 2022.
Foto: TASR/AP


DPA pripomenula, že minulý týždeň dve agentúry EÚ - Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európska lieková agentúra (EMA) - vyzvali členské štáty, aby pristúpili k očkovaniu druhou posilňujúcou dávkou vakcíny proti covidu.

DPA dodala, že v Česku v poslednom čase badať zvýšenie počtu infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2: podľa bilancie zverejnenej v pondelok za posledných sedem dní pripadá na 100.000 obyvateľov 101 nakazených.

Obmedzenia zavedené na potlačenie pandémie covidu boli v ČR zrušené v máji. Predseda vlády ČR Petr Fiala nedávno uviedol, že nové opatrenia sú nateraz zbytočné, keďže nemocniciam v súčasnosti nehrozí preťaženie.