Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Zahraničie

Česko zaradilo moskovského patriarchu Kirilla na svoj sankčný zoznam

Na archívnej snímke patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill vedie pravoslávnu veľkonočnú bohoslužbu v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve v Rusku. Foto: TASR/AP

Ide o prvú osobu, ktorú Česká republika zaradila na svoj vnútroštátny sankčný zoznam.

Praha 26. apríla (TASR) - Česká vláda v stredu na návrh ministra zahraničných vecí Jana Lipavského schválila zaradenie Vladimira Michajloviča Gunďajeva – moskovského patriarchu Kirilla – na český sankčný zoznam. Lipavský to uviedol po rokovaní vlády, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Patriarcha Kirill na sankčný zoznam patrí, a to práve preto, že vieru nemožno zneužívať na ospravedlnenie zverstiev, ktorých sa ruskí vojaci na Ukrajine dopúšťajú," vysvetlil rozhodnutie Lipavský.

Na to, aby mohol byť na tento zoznam niekto zaradený, musí byť podľa neho dôkladne zdokumentovaná činnosť, ktorá narúša alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

"Znamená to, že preňho platí zákaz vstupu do ČR a prípadne znemožnenie akýchkoľvek finančných operácií prostredníctvom českých subjektov," vysvetlil reálne dôsledky tohto kroku minister.

Opatrenia smerujúce k zmrazeniu majetku má v gescii finančno-analytický úrad ministerstva financií. Ten preveruje, či osoba zaradená na sankčný zoznam disponuje majetkom v ČR. Ak áno, tento majetok jej zmrazí.

Ide o prvú osobu, ktorú Česká republika zaradila na svoj vnútroštátny sankčný zoznam. "Som rád, že sa Česko vracia k sebavedomej zahraničnej politike, ktorá stavia ľudské práva na prvé miesto," doplnil minister. Na ďalších návrhoch bude jeho rezort pracovať. Lipavský pripomenul, že moskovský patriarcha je sankcionovaný aj vo Veľkej Británii, Kanade, Litve či na Ukrajine.
(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)